Facebook Google+ Twitter

Obalamy mity o kleszczach

  • A. R
  • Data dodania: 2016-06-11 19:53

Groźni bywalcy lasów i łąk, krwiopijcy, a przede wszystkim nosiciele poważnych chorób - mowa oczywiście o kleszczach. Przyjrzyjmy się informacjom, jakie mamy o tych niewielkich pajęczakach i sprawdźmy, które z nich są prawdą, a które mitem.

Kleszcz pospolity, nimfa / Fot. A.R1. Kleszcze stronią od jasnych ubrań - MIT - kolor bluzki czy spodni żywiciela nie stanowi dla nich różnicy.

2. Preparaty skutecznie chronią przed atakiem czarnych pasożytów - MIT - wyspecjalizowane środki działają jedynie chwilowo i nie są stuprocentową gwarancją obrony przed wkłuciem.

3. Do wyciągnięcia kleszcza potrzebujemy specjalnego przyrządu - MIT - aby usunąć żerującego stawonoga, wystarczy użyć pęsety kosmetycznej.

4. Tuż po ukąszeniu ciało żywiciela atakują chorobotwórcze mikroorganizmy - MIT - osobniki wykazują aktywność dopiero po upływie kilkudziesięciu godzin.

5. W chwili, gdy w miejscu żerowania nie pojawił się rumień, nie należy spodziewać się negatywnych skutków dla naszego zdrowia - MIT - zaczerwienienie towarzyszy niespełna połowie przypadków.

Obecnie kleszcze w starciu z człowiekiem wygrywają 1:0. Być może kiedyś się to zmieni. Póki co, musimy jednak pogodzić się z ich przewagą i zachować szczególną ostrożność w chwili potencjalnej możliwości ataku z ich strony.

A.R

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: lato Kleszcze


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

właśnie jestem po drugiej fazie szczepienia. Polecam. Plaga jest. Skaczą na głowę i nogi na przystanku autobusowym. Takie łotry. Przyniosłam jednego do domu na ubraniu, wlazł mi na stopę dopiero później, w nocy. Rzeczywiście kleszcz przekazuje choróbska dopiero po ok. 9- 10 co najmniej godzinach żerowania ofiary. oczywiście wyjątki się zdarzają.
Szczepienie nie chroni od wszystkich chorób, od jednej ale inne osłabia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.