Facebook Google+ Twitter

Obama chce przenieść więźniów z Guantanamo do USA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-15 22:37

Prezydent Barack Obama chce przenieść część więźniów Guantanamo na terytorium Stanów Zjednoczonych. Trafią oni do nowoczesnego więzienia w Illinois, które prezydent zamierza odkupić od władz tego stanu.

Więzienie, które rząd Stanów Zjednoczonych odkupi od stanu Illinois, znajduje się w niewielkim miasteczku Thomson, oddalonym o 240 kilometrów od Chicago. Zostało ono zbudowane w 2001 roku, ale jest prawie niewykorzystywane. Choć może ono pomieścić 1600 więźniów, przebywa w nim tylko 200 skazanych za drobne przestępstwa. Najlepiej strzeżona część więzienia od lat stoi pusta.

Po wykupieniu obiektu przez rząd federalny, jego część zostanie przekazana departamentowi obrony. Właśnie tam trafi około 100 więźniów, którzy od lat są przetrzymywani w bazie Guantanamo na Kubie.

Politycy Partii Republikańskiej skrytykowali decyzję Baracka Obamy twierdząc, że zwiększa ona zagrożenie terrorystyczne w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiciele Białego Domu zapewniają jednak, że więźniowie będą dobrze strzeżeni i zarzucają Republikanom, że straszą Amerykanów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.