Facebook Google+ Twitter

Obama chce zmian w polityce sankcji przeciwko Kubie

Prezydent Stanów Zjednoczonych podczas swojej wizyty na Florydzie zapowiedział zmianę restrykcyjnej polityki wobec rządu w Hawanie. W 1960r. amerykańska administracja nałożyła sankcje na Kubę.

Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych na Florydzie może zostać zapamiętana jako punkt zwrotny w polityce obranej przeciwko Kubie. Barack Obama zapowiada rewizję amerykańskiego stanowiska, które od kilkudziesięciu lat pozostaje nieugięte.

Musimy być twórczy, musimy być rozważni i musimy kontynuować realizację założeń bieżącej polityki - mówił Obama w Miami.

Tak zwana "blokada" zaczęła obowiązywać w 1960r. za sprawą administracji Dwighta Eisenhowera. Ówczesny prezydent nadmieniał, że Kubę należy poddać "próbie czasu". Następnym, który sięgnął po fotel prezydenta USA był John F. Kennedy i już w 1962r. uczynił politykę wobec wyspiarskiego państewka na Morzu Karaibskim całkowicie restrykcyjną. Nałożone embargo i niemal zupełne odcięcie od świata spowodowało wzrost bezgranicznego zaufania Fidela Castro do Związku Radzieckiego. Zmiany jakie zapoczątkowały zanik niegdysiejszego oparcia podstaw świata w polityce dwubiegunowej (USA - ZSRR) nie mogą ostatecznie pozostać bez znaczenia również dla stosunków pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Kubą. Czy nie będzie to jednak tylko utrzymywaniem "skansenu komunizmu" w konwencji przystającej do wymogów współczesności?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. The Rag blog; licencja: CC3.0 / Fot. The Rag blogNie zapominam przy tym, że kiedy Castro doszedł do władzy, to ja dopiero się urodziłem. Zatem myśl, że ta sama polityka, której dawaliśmy wyraz w 1961r. mogłaby być skuteczna dzisiaj, w czasach Internetu, Google i światowych podróży jest bez sensu - amerykański prezydent zdaje się zwiastować pewne zmiany.

Prezydent Stanów Zjednoczonych sygnalizuje też powrót do przerwanych rozmów w temacie migracji. W 2009r. negocjacje utknęły w martwym punkcie. Wiadomość o zatrzymaniu Alana Grossa pod zarzutem prowadzenia dywersji internetowej na terenie Kuby była dla amerykańskiej administracji nie do przyjęcia. Pracownik Amerykańskiej Agencji na rzecz Międzynarodowego Rozwoju (USAID) został skazany w 2011r. na 15 lat pozbawienia wolności.

Amerykańskie embargo, to temat niezwykle kontrowersyjny. Głosy aprobaty i sprzeciwu na świecie co raz częściej wskazują na pewną niewspółczesnosć polityki Stanów Zjednoczonych odnośnie Kuby. Rząd w Hawanie postanowił wystąpić o potępienie sankcji na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. W październiku tego roku Kuba przedstawiła stanowisko w tej kwestii. Takie wystąpienie miało miejsce już 22 raz: Pytam, jakie prawo mają Stany Zjednoczone do nakładania sankcji na przedsiębiorstwa, które nie są północnoamerykańskie? - zapytywał kubański wiceminister spraw zagranicznych Abelardo Moreno. To jeden z wielu argumentów hawańskiego rządu. Szef kubańskiej dyplomacji, Bruno Rodriguez podkreślił, że fakt podtrzymywania sankcji przez ponad 50 lat dowodzi "barbarzyństwa" rządu Stanów Zjednoczonych.

Po wizycie Obamy na Florydzie zdawać by się mogło, że można oczekiwać znaczącej odmiany w rzeczonej kwestii stosunków amerykańsko-kubańskich. Równie dobrze można spodziewać się zaledwie zmian kosmetycznych, które pomogą wyjść USA z pewnego zastoju w rejonie Morza Karaibskiego. Słowa o realizacji bieżących założeń amerykańskiej polityki są w istocie dochowaniem wierności zobowiązaniom sprzed ponad pół wieku. Znakomita większość amerykańskiej prasy zaznacza już w tytułach artykułów, że polityka Stanów Zjednoczonych pozostaje bez zmian wobec Kuby. Znamienne zatem, niemal metafrazowane przez media słowa prezydenta Obamy podkreślają zarazem jego wypowiedź o potrzebie znalezienia "nowego narzędzia," które pozwoli na prowadzenie dialogu w duchu współczesnych przemian, bez pozostawania w odmętach zimnowojennych zaszłości i dwuwymiarowych posad świata. Nowa jakość, a problem jakby pozostawał takim jakim był.

źródła: theeagle
reuters

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.