Facebook Google+ Twitter

Obama doktorem honoris causa Uniwersytetu Notre Dame

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-18 07:54

Barack Obama odebrał doktorat honoris causa amerykańskiego katolickiego Uniwersytetu Notre Dame. Podczas uroczystego zakończenia roku akademickiego, tysiące osób - studentów, rodziców oraz członków kadry naukowej - oklaskiwało prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jego obecność w Notre Dame wywołała jednak protesty przeciwników aborcji.

Podczas wystąpienia w Notre Dame Barack Obama przyznał, że poglądy przeciwników usuwania ciąży oraz zwolenników prawa kobiet do aborcji są nie do pogodzenia. Prezydent wyraził jednak przekonanie że obie strony sporu mogą ze sobą współpracować. - Pewnie nie osiągniemy porozumienia w sprawie samej aborcji, ale może zgodzimy się, że tej bolesnej decyzji nie podejmuje się lekko. Działajmy więc wspólnie by ograniczyć liczbę aborcji oraz niechcianych ciąż - powiedział Obama.
Podkreślił, że katolicy powinni bronić swoich przekonań w sprawie aborcji, ale apelował o otwartość i zrozumienie argumentów drugiej strony. W podobnym duchu wypowiedział się rektor Uniwersytetu Notre Dame John Jenkins. - Różnice w poglądach z naszymi rodakami są dla nas testem - powiedział rektor. - Czy podejdziemy do nich z miłością i będziemy się odwoływać do ducha etyki, czy będziemy ich potępiać. Pierwsze podejście prowadzi do gojenia się ran, drugie do wrogości - dodał.
Przed bramą uniwersytetu kilkuset przeciwników aborcji protestowało przeciwko obecności Baracka Obamy na katolickiej uczelni. 27 osób zostało aresztowanych za naruszenie porządku. Kilku protestujących próbowało też zakłócić przemówienie prezydenta. Zostali jednak zagłuszeni przez uczestników uroczystości, którzy zaczęli skandować hasło wyborcze Obamy „Yes, we can".
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.