Facebook Google+ Twitter

Obama grozi Iranowi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-26 08:30

Na zakończenie szczytu przywódców G-20 w Pittsburghu, Barack Obama ostrzegł władze w Teheranie przed konsekwencjami ukrywania swego programu nuklearnego. Prezydent USA oświadczył, że światowi przywódcy są zdeterminowani podjąć wobec Iranu zdecydowane kroki.

Tuż przed rozpoczęciem obrad plenarnych szczytu G20, prezydenci USA i Francji oraz premier Wielkiej Brytanii niespodziewanie wygłosili oświadczenie. Oskarżyli w nim Iran o ukrywanie przed międzynarodowymi inspektorami podziemnego obiektu nuklearnego i łamanie tym samym zasad obowiązujących wszystkie kraje - co stanowi zagrożenie stabilności i bezpieczeństwa regionu i świata.

Po wygłoszeniu oświadczenia Barack Obama spotkał się z prezydentami Rosji i Chin. Wkrótce potem oba kraje wezwały Iran, by natychmiast poddał się kontroli międzynarodowych inspektorów.

Na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu G-20 prezydent USA nie krył zadowolenia z natychmiastowej odpowiedzi Dmitrija Miedwiediewa i Hu Jintao. Podkreślił, że jeszcze kilka miesięcy temu trudno było sobie wyobrazić, że tak szybka odpowiedź jest możliwa.

Obama ostrzegł Iran, że ignorowanie woli społeczności międzynarodowej doprowadzi do wprowadzenia dotkliwych sankcji. Prezydent USA podkreślił, że władze w Teheranie maja już niewiele czasu na decyzję, czy chcą współpracy, czy konfrontacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.