Facebook Google+ Twitter

Obama, McCain czy... Barton?

Przed nami finisz kampanii prezydenckiej w USA. Świat pyta: McCain czy Obama? Tymczasem okazuje się, że jest jeszcze (a raczej był) trzeci poważny kandydat. Problem w tym, że już nie żyje, a swoją kampanię rozpoczął sto lat temu, w 1908 r.

O Białym Domu marzy wielu kontrowersyjnych kandydatów / Fot. Susan Sterner / http://www.whitehouse.gov/news/releases/2001/12/images/20011202-1.html / public domainO kim mowa? Człowiekiem tym jest Charles Vaden Barton, jeden z najdziwniejszych kandydatów na prezydenta w całej historii Stanów Zjednoczonych. Żył na przełomie XIX i XX wieku. Nie przeszkodziło mu to, by dokładnie sto lat temu rozpocząć kampanię prezydencką na 2008 r.

Żartobliwie można stwierdzić, że gdyby tylko dożył, Barack Obama i John McCain mogliby mieć w jego osobie poważnego konkurenta. O niecodziennym kandydacie na prezydenta napisała w 1908 r. gazeta „Cedar Rapids Evening Gazette”:

Środa, 16 kwietnia – Do Seattle przybył Charles Vaden Barton – „hrabia”, jeden z największych dziwaków, którzy kiedykolwiek panoszyli się po mieście. Rozpoczyna właśnie kampanię, by zostać prezydentem w 2008 r. Ogłasza się Janem Chrzcicielem nowego tysiąclecia. Twierdzi też, że ze względu na swoje nietypowe zdolności potrafi uporać się z grabarzami i nigdy nie umrze, dzięki czemu może zacząć kampanię prezydencką na długo przed wyborami, stopniowo zdobywając sympatię wyborców. Dlatego rozpoczyna ją już 100 lat wprzód i oczekuje, że nowe tysiąclecie przyjdzie wraz z chwilą, gdy zostanie prezydentem.

„Czy pan naprawdę jest takim wariatem, czy tylko pan udaje, żeby zarobić?”, pytał go jeden z oficjeli. „Och, proszę mi wierzyć, jestem autentyczny”, odparł Barton z szerokim uśmiechem. „Naprawdę myśli pan, że mógłbym robić to dla pieniędzy?” Odpowiedź brzmiała: „No cóż, nie wygląda pan na kogoś, kto wydawałby zarobione pieniądze na ubrania i mydło”.

Całą sprawę „odkopali” autorzy bloga Paleo Future. Barton, pomimo swych ambitnych planów, nie zyskał rozgłosu ani w 1908 r., ani 100 lat później. Nie słyszeli o nim nawet znawcy amerykańskiej polityki. – Charles Vaden Barton? 100-letnia kampania prezydencka? Pierwsze słyszę – dziwi się prof. Jack Rakove, wykładowca nauk politycznych na Stanford University, zapytany przez nas, czy zna tę historię. – Dość dziwna, ale niezbyt znana sprawa – mówi z kolei Michael Schudson, socjolog z Columbia University.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobry tekst. Przyznam, że gdyby nie ten artykuł nigdy bym się o tym nie dowiedział.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny materiał, nie podoba mi się jedynie zestawienie libertarianina pomiędzy rasistą a kimś zaburzonym seksualnie i sprowadzenie wolnościowości do legalizacji trawy :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wybory w drugiej ojczyźnie to wspaniały spektakl demokracji. Mimo, że moja Susan Sarandon zagroziła wyprowadzką do Kanady, mimo że nikt nie ma tyle do powiedzenia w tych wyborach niż sami Amerykanie i nawet mimo że serce bije mi zawsze po lewej stronie.... obstawiam McCAIN&PALIN:) McCain fascynował mnie bardzo już bardzo w roku 2000 i chyba wszyscy teraz żałują, że nominację zdobył Bush jr. Poza tym zbyt rzadko wspomina się jak blisko było mu wielokrotnie do Demokratów - idealny kandydat środka i uosobienie Ameryki. Ogromnie podoba mi się też pani Palin... może jest trochę w stylu Desperate Housewives, ale przecież to esencja amerykańskiej kobiecości;) A Obama pod wieloma względami niepokoi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nie znamy też szczegółów jego programu wyborczego i nie wiemy, jakie miał propozycje związane z kryzysem ekonomicznym w 2008 r., który – jako zagorzały okultysta – musiał przewidzieć."

Na pewno przewidział, przeprowadził kalkulację i stwierdził, że może więcej stracić niż zyskać. Dlatego zrezygnował ze startu w wyborach 2008.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Sewerynie - odkopałeś znakomite "stories :))) Osobiscie optuję za tym panem, którego kampania trwa 100 lat. To sie nazywa konsekwencja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.