Facebook Google+ Twitter

Obama: mój wujek wyzwolił Auschwitz

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-28 07:41

Kandydujący w amerykańskich wyborach prezydenckich Barack Obama słabo zna historię Europy. Na wiecu wyborczym powiedział, że to amerykańscy żołnierze, a wśród nich krewny polityka, wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. W rzeczywistości Oświęcim zajęła Armia Czerwona.


Podczas spotkania z weteranami Barack Obama mówił o patriotyzmie swojej rodziny. Wspominał między innymi brata swojej babki, który brał udział w II wojnie światowej. Obama mówił że jego wujek był wśród amerykańskich żołnierzy, którzy jako pierwsi wkroczyli do Auschwitz. Kiedy powrócił do Ameryki przez 6 miesięcy nie opuszczał domu.

Przeciwnicy Obamy natychmiast zwrócili uwagę, że jeśli opowiedziana przez czarnoskórego kandydata historia jest prawdziwa to znaczy, że jego krewny służył pod dowództwem Stalina. Sztab Baracka Obamy wyjaśnił później, że senator z Illinois się pomylił. Jego rzecznik poinformował, że Obamie chodziło nie o wujka tylko o ciotecznego dziadka. Podczas II wojny światowej służył on w 89 dywizji amerykańskiej piechoty, która w kwietniu 1945 wyzwoliła obóz koncentracyjny - Buchenwald.

IAR/Marek Wałkuski/łp/zr

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.