Facebook Google+ Twitter

Obama na miejscu Rosy Parks w muzeum Henry'ego Forda

Pierwszy w historii czarnoskóry prezydent USA usiadł w legendarnym autobusie, w którym Rosa Parks odmówiła ustąpienia miejsca siedzącego białemu mężczyźnie w 1955 roku.

Obama, uczestnicząc w spotkaniach, mających na celu zbiórkę funduszy przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, zdecydował się na znaczący gest. Zajął miejsce w historycznym autobusie, znajdującym się obecnie w muzeum Henry'ego Forda, założyciela spółki Ford Motor Company, w Dearborn w stanie Michigan.

W latach 50. obowiązujące zasady segregacji rasowej w Montgomery w stanie Alabama nakazywały czarnoskórym m.in. ustąpienie miejsca białym w miejskich autobusach. W grudniu 1955 roku Rosa Parks odmówiła prośbie kierowcy, który zażądał od niej oddania miejsca białemu mężczyźnie. Aresztowana kobieta szybko stała się symbolem walki z segregacją rasową, a jej czyn zapoczątkował ruch walki o prawa obywatelskie dla Afroamerykanów w USA.

- Po prostu siedziałem w tym autobusie przez chwilę, rozmyślając o odwadze i uporze, które są częścią naszej najnowszej historii i które stają się udziałem osób niekiedy nieznanych, nieobecnych w podręcznikach historii, ale stale walczących o własną godność, o swój udział w amerykańskim śnie - tłumaczył Obama.

Z sondażu "New York Timesa" i telewizji CBS News wynika, iż szanse Obamy i jego przeciwnika Mitta Romneya są równe. Były gubernator Massachusetts zrównał się z obecnym prezydentem USA m.in. dzięki opinii skutecznego biznesmana, który potrafi lepiej poradzić sobie z gospodarką niż Obama.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.