Facebook Google+ Twitter

Obama nominuje Elenę Kagan na sędziego Sądu Najwyższego

W poniedziałek, 10 maja , Biały Dom poinformował, że jedna z głównych prawniczek administracji Elena Kagan jest prezydencką kandydatką na następcę sędziego Johna Paula Stevensa, który w czerwcu odchodzi na emeryturę.

Elena Kagan, nominowana przez prezydenta Obamę na urząd sędziego Sądu Najwyższego / Fot. Harvard Law RecordSędziów amerykańskiego Sądu Najwyższego, który rozstrzyga m.in. kwestie związane z interpretacją amerykańskiej Konstytucji, mianuje Prezydent "za radą i zgodą Senatu." W praktyce oznacza to, że aby zasiąść w składzie Sądu, Elena Kagan musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat.

Kagan ma zastąpić 90-letniego Johna Paula Stevensa, uważanego za lidera lewicowego skrzydła Sądu, który miesiąc temu zapowiedział odejście na emeryturę. Zaledwie 50-letnia Kagan, jeżeli zostanie zatwierdzona, będzie najmłodszą z dziewiątki sędziów. Ponieważ sędziowie federalni są mianowani dożywotnio, więc może pełnić urząd nawet kilkadziesiąt lat.

Absolwentka Princeton i Harvardu, Kagan była doradcą prawnym administracji Billa Clintona, przez którego została nominowana do Sądu Apelacyjnego dla Obwodu Dystryktu Columbii. Wtedy nie została jednak zatwierdzona przez Senat. W 2003 r. została dziekanem Harvard Law School, którą to funkcję pełniła do 2009 r.

W administracji Obamy Elena Kagan pełni funkcję tzw. solicitora generalnego, czyli adwokata reprezentującego Stany Zjednoczone przed Sądem Najwyższych we wszystkich sprawach, w których stroną jest rząd federalny. Solicitor generalny, który występuje przed sądem o wiele częściej niż prywatni prawnicy, jest bardzo blisko związany z sędziami (ma nawet własny gabinet w budynku Sądu). Niekiedy bywa nazywany przez komentatorów "dziesiątym sędzią." Elena Kagan, jeżeli zostanie zatwierdzona, będzie piątym solicitorem generalnym powołanym do Sądu Najwyższego.

Elena Kagan przed senacką Komisją ds. Sądownictwa podczas rozpatrywania przez Senat jej nominacji na urząd solicitora generalnego w 2009 r. / Fot. C-SPANNastępnym krokiem w procesie powoływania następcy sędziego Stevensa będą przesłuchania przed senacką Komisją ds. Sądownictwa. Prawdopodobnie rozpoczną się one jeszcze w lipcu, tak aby Senat mógł zatwierdzić nominację Kagan jeszcze przed wakacyjną przerwą w pracach Kongresu.

W najbliższych latach przed Sąd Najwyższy mogą trafić sprawy dotyczące np. legalności niedawnej reformy zdrowotnej, prawa do posiadania i noszenia broni, małżeństw homoseksualnych czy więzienia w Guantanamo. Dlatego też pewne jest, że senatorowie będą dokładnie przyglądać się każdemu kandydatowi na sędziego.

Elena Kagan jest tutaj w nietypowej sytuacji, gdyż jest pierwszą od 40 lat kandydatką na sędziego Sądu Najwyższego, która nigdy nie pełniła żadnej funkcji sądowniczej. Z jednej strony narażona jest przez to na krytykę związaną z brakiem doświadczenia sądowego, ale z drugiej strony nie zraziła żadnej wpływowej grupy kontrowersyjnymi orzeczeniami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.