Facebook Google+ Twitter

Obama odroczył koniec świata. Republikanie ustąpili. Uchwalono tymczasowy budżet

Demokraci i republikanie zażegnali chwilowo kryzys budżetowy w Stanach Zjednoczonych. Senat i Izba Reprezentantów poparły porozumienie. Po ponad dwóch tygodniach do pracy wrócą pracownicy instytucji rządowych.


Barack Obama: Rozpoczynamy ponowne otwieranie agend rządowych (napisy) / (TVN24/x-news)

Tzw. "government shutdown", czyli paraliż sfery budżetowej był tylko jednym z problemów administracji Baracka Obamy. Dziś osiągnięty zostałby budżetowy próg zadłużenia, wynoszący 16,7 bln dolarów. Jeżeli nie udałoby się go podnieść, Stany Zjednoczone nie mogłyby się dalej zadłużać, a państwu groziłoby bankructwo.

 / Fot. EPA/Martin H. SimonPrzyjęte rozwiązanie jest tymczasowe. Limit został zwiększony do 7 lutego. Nowa ustawa budżetowa ma być zaprezentowana do 15 stycznia. Nad jej przygotowaniem będzie czuwał zespół negocjatorów z obu partii. Długoterminowe porozumienie ma zostać osiągnięte do 13 grudnia i będzie obejmować kolejne 10 lat. W Senacie za wypracowaną umową zagłosowało 81 senatorów, 18 było przeciw. W Izbie Reprezentantów porozumienie poparło 285 kongresmenów. Przeciwko opowiedziało się 144.

Spór który trwa od kilku tygodni dotyczył przede wszystkim flagowej reformy systemu opieki zdrowotnej. Republikanie zablokowali uchwalenie budżetu, by zmusić Obamę do rezygnacji ze zmian. Uchwalili nawet prowizorium budżetowe z pominięciem zapisów o tzw. "Obamacare". Senat zdominowany przez demokratów usuwał trzykrotnie zapisy na ten temat.

Republikanie niewiele osiągnęli w negocjacjach, choć przyparli do muru demokratów. Amerykańskie media donoszą, że ci ostatni zgodzili się wyłącznie na zaostrzenie kontroli wobec osób, które mają otrzymywać państwowe dotacje - informuje TVN24.pl.

"Mając paraliż rządu za sobą, musimy teraz skoncentrować się, jak przygotować odpowiedzialny budżet, który służy Amerykanom. Możemy to osiągnąć jeszcze w tym roku" - mówił zadowolony Barack Obama.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.