Facebook Google+ Twitter

Obama opowiedział się za istnieniem niepodległej Palestyny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-04 13:24

- Jedynym rozwiązaniem dla Izraela i Palestyny jest istnienie dwóch państw - powiedział amerykański prezydent w przemówieniu do świata muzułmańskiego w Kairze.

Obama powiedział, że izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu musi zostać zakończone. Podkreślił, że sytuacja Palestyńczyków nie może być tolerowana. Równocześnie przypomniał o ścisłych związkach Stanów Zjednoczonych z Izraelem. Podkreślił, że ten, kto zaprzecza istnieniu Holokaustu, jest ignorantem i wywołuje nienawiść. Słowa amerykańskiego prezydenta przerywane były gromkimi brawami.

Obama przypomniał swoje wcześniejsze zapowiedzi o wycofaniu wszystkich amerykańskich żołnierzy z Iraku do 2012 roku i decyzję o zamknięciu w przyszłym roku wojskowej bazy w Guantanamo. Amerykański prezydent powiedział też, że Stany Zjednoczone nie chcą obecności swoich żołnierzy w Afganistanie. - Chętnie przywieźlibyśmy każdego z naszych żołnierzy do domu, gdybyśmy mieli pewność, że w Afganistanie i Pakistanie nie ma już ekstremistów, którzy chcą zabić tak wielu Amerykanów, jak tylko się da - dodał.

- Przyjechałem tutaj, by szukać nowego początku między Stanami Zjednoczonymi i islamem - zadeklarował amerykański prezydent. Barack Obama powiedział, że relacje między Ameryką a islamem muszą być oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Przemówienie Obamy na Uniwersytecie w Kairze jest najważniejszym punktem wizyty nowego amerykańskiego prezydenta na Bliskim Wschodzie. Obama chce bowiem rozpocząć nowy rozdział w relacjach z muzułmanami, które uległy gwałtownemu pogorszeniu w czasie prezydentury George'a Busha.

Wcześniej Obama odwiedził liczący 600 lat meczet Sułtana Hassana w Kairze i rozmawiał z egipskim prezydentem Hosnim Mubarakiem. Wczoraj spotkał się także z królem Arabii Saudyjskiej Abdullahem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.