Facebook Google+ Twitter

Obama przyjmie plan pokojowy Ligi Arabskiej?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-22 19:19

Mahmud Abbas wezwał Baracka Obamę, aby przyjął arabski plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu gdy tylko obejmie urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Palestyński przywódca liczy na to, że Barak Obama przyjmie plan pokojowy, opracowany w 2002 roku w Bejrucie przez Ligę Arabską. Plan ten zakłada między innymi, że państwa arabskie i muzułmańskie uznają istnienie Izraela w zamian za wycofanie się państwa żydowskiego z palestyńskich terytoriów do granic z 1967 roku. Izrael miałby także zaakceptować powstanie państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie oraz zgodzić się na powrót palestyńskich uchodźców. Prezydent Abbas zapowiedział, że nie zaakceptuje żadnych tymczasowych rozwiązań, a tylko te, które doprowadzą do osiągniecia porozumienia.

Autonomia Palestyńska coraz mocniej naciska na kraje Zachodnie i Izrael, aby poparły arabska inicjatywę pokojową. W czwartek w czterech największych izraelskich gazetach ukazała się reklama wyjaśniająca założenia tego planu.

Palestyński prezydent skrytykował też Izrael za rozbudowę żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, budowę tak zwanego muru bezpieczeństwa wokół palestyńskich terytoriów oraz burzenie domów. Zapowiedział również, że rozmowy z Hamasem, który od zeszłego roku kontroluje Strefę Gazy, nie zostaną wznowione.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.