Facebook Google+ Twitter

Obama rozpoczyna trzydniową wizytę w Rosji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-06 09:56

Jest to pierwsza podróż nowego amerykańskiego prezydenta do Moskwy. Eksperci przypuszczają, że wizyta może stać się przełomowa i znacznie ocieplić stosunki między mocarstwami. Chodzi głównie o kwestie zbrojeń takie jak przygotowywany przez oba państwa układ o redukcji głowic jądrowych czy też sprawa amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Przed rozpoczęciem wizyty Barack Obama deklarował, że jest optymistą. - Moje stosunki z prezydentem Miedwiediewem są bardzo dobre. Myślę, że uda nam się ustalić ramy nowej umowy, dzięki której zarówno USA jak i Rosja zmniejszą liczbę głowic nuklearnych. Z drugiej strony, premier Putin wciąż ma w Rosji sporą władzę. Myślę, że jest bardzo ważne, by zrozumiał, że stare zimnowojenne stosunki Ameryki z Rosją są już nieaktualne i że czas pójść naprzód w zupełnie innym kierunku - stwierdził Obama.

Również rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew mówi o gotowości do nowego otwarcia w stosunkach rosyjsko-amerykańskich. Deklarację w tej sprawie Miedwiediew złożył kilka dni temu na swoim wideoblogu. - Nowa administracja prezydenta Obamy pokazuje teraz, że jest gotowa zmierzyć się z sytuacją i zbudować bardziej efektywne, godne zaufania i nowoczesne relacje. Jesteśmy na to gotowi - powiedział Miedwiediew.

Tematami rozmów amerykańskiego prezydenta z rosyjskimi politykami mają być także sprawa zbrojeń nuklearnych Iranu i Korei Północnej, współpraca w Afganistanie oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.