Facebook Google+ Twitter

Obama: USA chcą być partnerem Europy, a nie jej przewodnikiem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-03 15:58

Barack Obama powiedział na spotkaniu z młodzieżą w Strasburgu, że Stany Zjednoczone nie chcą przewodzić Europie, ale chciałyby być jej partnerem. Podkreślił, że wszystkie kraje członkowskie NATO muszą działać wspólnie po to, aby gwarantować wzajemne bezpieczeństwo.

Jego zdaniem ani Ameryka, ani też żaden kraj europejski nie jest w stanie samodzielnie stanowić liczącej się siły.

Amerykański prezydent zapewnił też, że będzie dążył do poprawy stosunków z Rosją. Pierwszym krokiem w tym kierunku miało być wczorajsze spotkanie z rosyjskim prezydentem Dimitrijem Miedwiediewem w Londynie. Podkreślił, że niezbędna jest współpraca NATO z Rosją.

Barack Obama opowiada się również za światem bez broni atomowej. Chce walczyć o ograniczenie rozprzestrzeniania broni nuklearnej i widzi w niej jedno z największych zagrożeń dla ludzkości. Podkreślił, że nawet obecnie, gdy nie ma już zimnej wojny, rozprzestrzenianie broni atomowej może doprowadzić do zagłady każdego miasta na naszej planecie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił także, iż NATO musi zjednoczyć swoje siły w walce ze światowym terroryzmem. Jego zdaniem na ataki Al-kaidy o wiele bardziej narażona jest Europa niż Stany Zjednoczone. To jego odpowiedź na europejski sceptycyzm wobec obecności sił USA w Afganistanie.

Obama dodał, że amerykańscy żołnierze nie są tam tylko po to, aby walczyć z terrorystami, ale również po to, aby pomagać władzom cywilnym. Jego zdaniem Europa nie powinna czekać, aż Ameryka sama upora się z problemem terroryzmu, ale powinna włączyć się do walki z tym zjawiskiem.
Barack Obama wezwał także wszystkie kraje do walki z globalnym ociepleniem. Powiedział, że czas biegnie nieubłaganie, wobec czego Ameryka i Europa muszą robić więcej w tej kwestii.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.