Facebook Google+ Twitter

Obama z wizytą w Chinach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-16 08:44

Prezydent USA Barack Obama rozpoczął pierwszą oficjalną wizytę w Chinach. Rozmowy w Pekinie zdominuje temat współpracy gospodarczej. Według nieoficjalnych źródeł, Obama podczas spotkań z chińskimi przywódcami ma także zwrócić uwagę na kwestię łamania w Chinach praw człowieka.

Ten temat, a także narastające napięcia dotyczące wymiany handlowej obu państw stanowią najbardziej delikatne kwestie, które amerykański prezydent zamierza poruszyć w rozmowie z prezydentem Chin Hu Jintao. Do spotkania przywódców dwóch najbardziej wpływowych państw świata ma dojść we wtorek w Pekinie.

Będący tubą chińskiej propagandy dziennik „Renminribao" porównuje Stany Zjednoczone i Chiny do „bliźniąt syjamskich", w ten sposób zwracając uwagę na coraz większe uzależnienie gospodarcze dwóch państw. Stany Zjednoczone co roku odnotowują ogromny deficyt w wymianie handlowej z Chinami, które jedocześnie są największym indywidualnym nabywcą amerykańskich obligacji skarbowych.

Podczas spotkania Obamy z Hu poruszne mają być także kwestie dotyczące sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz zwiększenie współpracy wojskowej obydwu państw. W Chinach największy niepokój związany z pierwszą wizytą amerykańskiego prezydenta wywołały spekulacje, że po powrocie do Stanów Zjednoczonych zamierza on spotkać się z XIV Dalajlamą.

Do spotkania miało dojść już w październiku tego roku, jednakże - jak zauważają analitycy - amerykańska administracja nie chciała wówczas prowokować napięć na linii Pekin - Waszyngton przed wizytą Obamy w Chinach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.