Facebook Google+ Twitter

Obama zakazał publikacji kontrowersyjnych zdjęć z wojny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-13 22:39

Barack Obama zmienił zdanie w sprawie publikacji fotografii pokazujących jak amerykańscy żołnierze znęcali się nad więźniami w Iraku i Afganistanie. Prezydent USA uznał, że ujawnienie zdjęć może narazić na niebezpieczeństwo stacjonujące w tych krajach wojska.

Kontrowersyjne fotografie zostały wykonane w amerykańskich więzieniach wojskowych w Iraku i Afganistanie przed 2004 rokiem. Zgodę na ich ujawnienie wydał kilka tygodni temu amerykański sąd federalny powołując się na ustawę o wolności informacji. Początkowo Biały Dom zapowiadał, że nie będzie odwoływać się od wyroku i zdjęcia zostaną pokazane opinii publicznej.

Przedstawiciele Pentagonu przekonali jednak Baracka Obamę, że ujawnienie fotografii może podsycić antyamerykańskie nastroje w krajach muzułmańskim, jak to stało się po publikacji słynnych zdjęć z więzienia Abu Ghraib.

Obama zmienił więc zdanie i polecił prawnikom z Departamentu Sprawiedliwości, by złożyli odwołanie do sądu wyższej instancji. Decyzja prezydenta USA wywołała duże niezadowolenie lewicowego skrzydła Partii Demokratycznej oraz obrońców praw człowieka.

Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich zarzuciła Obamie, że złamał zasadę jawności i otwartości rządu, o której mówił w czasie kampanii wyborczej. Decyzję prezydenta pochwalili natomiast politycy Partii Republikańskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.