Facebook Google+ Twitter

Obama "żałuje błędu". Przeczytaj list do Bronisława Komorowskiego

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-06-01 19:43

Prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził ubolewanie z powodu użycia zwrotu "polski obóz śmierci" i przyznał, że żałuje popełnionego błędu.

Przypomnijmy sobie wypowiedź prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dotyczącą słów "polskie obozy śmierci", które padły z ust Baracka Obamy podczas uroczystości w Białym Domu i składania na ręce ministra spraw zagranicznych RP Adama Daniela Rotfelda, pośmiertnego Medalu Wolności - najwyższego odznaczenia cywilnego USA - dla Jana Karskiego.

Przeczytaj: Wpadka Obamy: Prezydent USA mówi o polskich obozach śmierci


Prezydent Komorowski po tym wydarzeniu wysłał list osobisty do amerykańskiego prezydenta. Przeczytajmy odpowiedź, jaka nadeszła z Białego Domu opublikowany na stronie Interia.pl:

"Drogi Panie Prezydencie,

Dziękuję za Pański list z 30 maja. Byłem dumny, mogąc uhonorować Jana Karskiego Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem naszego państwa. Moja decyzja, by to uczynić, odzwierciedlała wielki szacunek, jakim u Amerykanów cieszy się nie tylko wielki polski patriota, ale także nadzwyczajne poświęcenie narodu polskiego w trakcie nazistowskiej okupacji w drugiej wojnie światowej.

Wspominając o "polskim obozie śmierci", a nie o "nazistowskim obozie śmierci w okupowanej przez Niemcy Polsce" omyłkowo użyłem zwrotu, który przez lata wywoływał cierpienie u wielu Polaków i w związku z którym Polska słusznie podjęła kampanię na rzecz wyeliminowania go z publicznego dyskursu na całym świecie. Żałuję błędu i zgadzam się, że moment ten stanowi okazję, by zapewnić, że obecne i przyszłe pokolenia znają i będą znać prawdę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 02.06.2012 23:56

Marna jest wiedza historyczna Amerykanów,jeśli chodzi o inne kraje poza ich własnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paru rzeczy w tym liście zabrakło. Np. najmniejszej choćby wzmianki na temat tego, jaki to kraj, jakie państwo (Das Dritte Deutsche Reich - Trzecia Rzesza Niemiecka) napadło na Polskę wywołując w wyniku 3 IX 1939 drugą wojnę światową. To znamienne. Pytanie: jakie jest echo tego listu w środkach masowego przekazu krajów anglosaskich? Może ktoś o tym napisze?

W sumie jednak uważam, że dobrze się stało, że ten list został napisany i wysłany. Prezydent Obama potwierdził dobre zdanie, jakie mam o nim od początku. Wykazał, że jest człowiekiem honoru, wielkiej inteligencji oraz dalekowzrocznym politykiem, który wypowiada się jasno i wyraźnie. Moim zdaniem to dobra wiadomość da naszego kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń
JW@
  • JW@
  • 02.06.2012 09:42

Publicznie na wizji znieważył Polaków ,a więc na wizji powinien przeprosić ,a nie liściki wysyłać! A widział ten list??

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ignacy
  • Ignacy
  • 02.06.2012 09:32

Nie śpieszył się z tymi przeprosinami, oj nie śpieszył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.