Facebook Google+ Twitter

Obama zaprzysiężony na prezydenta USA

Barack Obama został zaprzysiężony na 44. Prezydenta Stanów Zjednoczonych podczas uroczystości inauguracyjnych odbywających się w Waszyngtonie. Chwilę przed nim przysięgę złożył również Joseph Biden, który objął stanowisko wiceprezydenta. Na uroczystości w stolicy USA zgromadziło się około dwóch milionów osób.

Joseph Biden (z lewej) i Barack Obama (z prawej) / Fot. PAP/EPA- Oto siła naszej wolności... mężczyzna, którego ojciec jeszcze 60 lat temu nie zostałby obsłużony w pobliskiej restauracji, może stanać dziś tu, przed Wami i złożyć najświętsze ślubowanie - stwierdził w trakcie mowy inauguracyjnej Obama.

Obejrzyj wideo z ceremonii zaprzysiężenia.

W mowie inauguracyjnej nowy prezydent mówił o jakie piętrzą się przed Stanami Zjednoczonymi. - Jest ich wiele i są to sprawy poważne. Pokonanie ich nie przyjdzie ani łatwo ani szybko - stwierdził nowy prezydent. - Ale wiedz to Ameryko, zostaną przezwyciężone - dodał.

Czarnoskóry prezydent stwierdził, że będzie się starał odbudować przewodnią rolę USA w świecie. - Jesteśmy gotowi przewodzić raz jeszcze - powiedział.

W przemowie do rodaków Obama wspomniał o kryzysie ekonomicznym, a także stwierdził, że Stany powinny w sposób odpowiedzialny wycofać się z Iraku, przekazując całkowitą władzę w kraju jego mieszkańcom, a także wypracować, trudny do osiągnięcia, pokój w Afganistanie.

Obejrzyj zdjęcia z ceremonii zaprzysiężenia 44. prezydenta USA.

Barack Obama / Fot. PAP/EPACzęść słów polityka adresowanych było w stronę świata islamu. Według Obamy Stany Zjednoczone będą w tych dwustronnych relacjach szukać nowej drogi porozumienia, opartej na wzajemnym szacunku.

W ostatnich słowach mowy inauguracyjnej 44. prezydent stwierdził, że przed Ameryką i jej mieszkańcami piętrzą się nowe i różnorakie wyzwania.

Pełny tekst przemówienia (po angielsku) mozna przeczytać tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.