Facebook Google+ Twitter

Obama zrezygnuje z ataku na Syrię?

We wtorkowym przemówieniu do narodu Barack Obama podkreślił, że możliwe jest zawieszenie przygotowań do ataku na Syrię, jeśli broń chemiczna zostanie zabezpieczona.

 / Fot. EPA/KEVIN DIETSCH"Zapewniam, że norma polegająca na sprzeciwie wobec stosowania broni chemicznej jest w dalszym ciągu utrzymana. Odpowiada ona naszej potrzebie narodowego bezpieczeństwa. Jeśli możemy zapewnić je, bez potrzeby akcji wojskowej, tak będzie lepiej oczywiście" - powiedział prezydent w wywiadzie dla stacji ABC.

W środę Rosja przekazała USA plan objęcia syryjskiej broni chemicznej kontrolą międzynarodową. Sekretarz stanu USA John Kerry i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow będą dziś omawiać plan na spotkaniu w Genewie. Rozmowy potrwają przez co najmniej dwa dni w towarzystwie ekspertów ONZ ds. broni chemicznej.

Jak poinformował rzecznik Białego Domu Jay Carney prawdopodobnie jeszcze dzisiaj w Nowym Jorku dojdzie do spotkania przedstawicieli pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielkiej Brytanii, Chin, Rosji i Francji), w celu omówienia planu objęcia międzynarodową kontrolą syryjskiego arsenału chemicznego. Syria miałaby 15 dni na oddanie broni, w przeciwnym razie groziłyby jej sankcje. "Jakiekolwiek porozumienie ws. nadzoru nad bronią chemiczną w Syrii musi być zawarte w obowiązującej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" - podkreślił amerykański sekretarz stanu John Kerry.

Propozycja Rosji zmieniła zamierzony przez USA ograniczony atak na Syrię w reakcji na wydarzenia z 21 sierpnia na jednym z przedmieść Damaszku, gdzie zginęło ponad 1400 cywilów. Damaszek zaakceptował rosyjską propozycję, która umożliwiłaby odstąpienie USA i Francji od interwencji wojskowej. Propozycja ta spotkała się również z pozytywnym odzewem w wielu krajach - nie tylko w Iranie i Chinach, ale również w kilku krajach Europy.

Jak pisze "New York Times", rozmowy o broni chemicznej w Syrii odbywały się między USA i Rosją już od czerwca zeszłego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Kto tak bardzo się oburzył wiadomość,że nie będzie bombardowań.Oczywiście Al-Kaida,która teraz Amerykanie nazywają rebeliantami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pytanie dlaczego akurat Syria przystała na propozycję Rosji. Bo nie zrobiła tego ze względu na groźby ze strony USA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czego by nie powiedzieć, to determinacja i gotowość do uderzenia na Syrię przez siły USA spowodowała falę bardziej konstruktywnych reakcji na ludobójstwo w tamtym regionie. W końcu poważnie zaczęto traktować problemy Syrii.
Zawsze będzie ktoś niezadowolony z poczynań Amerykanów. Póki co, dla rozwiązania syryjskiego konfliktu, żadne z państw nie zrobiło więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bynajmniej nie na darmo dostał tego Nobla:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.