Facebook Google+ Twitter

Obama zrezygnuje z tarczy antyrakietowej?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-06 07:46

Niepewny jest los amerykańskiej bazy w Redzikowie - czytamy w "Dzienniku". Zdaniem zachodnich ekspertów Barack Obama wycofa się z budowy systemu obrony antyrakietowej, bo pogrążonej w kryzysie Ameryki nie stać na wydanie dodatkowych miliardów dolarów.

"Dziennik" ustalił również, że polski rząd nie zamierza kończyć rozmów ze Stanami przed odejściem George'a W. Busha z Białego Domu w styczniu.

Spór między władzami polskimi i amerykańskimi władzami dotyczy między innymi jurysdykcji: nie zgadzamy się, aby w razie popełnienia przestępstwa w naszym kraju amerykańscy żołnierze byli sądzeni w Stanach, na czym zależy Waszyngtonowi. Na razie szefowie dyplomacji obu państw zawarli jedynie polityczne porozumienie, z którego znacznie łatwiej może się wycofać ekipa Obamy.

"Dziennik" dodaje, że właśnie taki scenariusz rysuje londyński Jane's, najbardziej prestiżowy międzynarodowy instytut zajmujący się sprawami obronności. Według niego w czasie kryzysu Stanów Zjednoczonych nie będzie stać na przeznaczenie 700 miliardów dolarów na bazę w Polsce.

Finanse to nie jedyna potencjalna przeszkoda dla budowy bazy w Redzikowie. Drugą jest groźba zaostrzenia stosunków między USA i Rosją. A to, jeśli powstanie w Polsce tarcza, jest pewne - czytamy w gazecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.