Facebook Google+ Twitter

Obchody 11 listopada w Taszkencie. Świętowaliśmy razem z Polską

Z okazji narodowego Święta Niepodległości Polski, 11 listopada w stolicy Uzbekistanu - Taszkencie odbyła się uroczysta msza za ojczyznę.

Zaproszenie na świąteczną mszę mógł dostać każdy chętny. / Fot. Svetlana GolubevaMsza święta z okazji 94. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę została odprawiona tradycyjnie w prokatedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa. W ten słoneczny dzień do katedry zwanej potocznie "kościołem polskim" przyszli przedstawiciele uzbeckiej Polonii, a także inni mieszkańcy Taszkentu, którym nieobojętna jest polska kultura. Wśród przybyłych honorowych gości obecni byli: Marian Przeździecki - ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Taszkencie, Waldemar Kowalski - konsul RP oraz Hynek Pejcha - ambasador Czech.

Obchody 11 listopada w prokatedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Taszkencie / Fot. Svetlana GolubevaPodczas świątecznej mszy oprócz pięknych narodowych pieśni, takich jak: „Boże coś Polskę”, „Rota” i innych, można było usłyszeć także kazania o takich ludzkich cechach, jak hojność, wiara i wierność, zaufanie i odwaga. Właśnie takie cechy pomogły polskiemu narodowi na nowo uzyskać niepodległość w 1918 r. - podkreślił ksiądz Jarosław Wiśniewski, tłumacząc kazanie z języka polskiego na język rosyjski. Marian Przeździecki z kolei przypomniał, że niepodległości nie można zdobyć raz i na zawsze, o nią trzeba ciągle walczyć.

Polski ambasador nie miał oczywiście na myśli walki zbrojnej. Powiedział, że walczymy o niepodległość, rozwijając się, dobrze wykonując swoją pracę, podwyższając swoje kwalifikacje i uzyskując dobre wyniki w nauce, ponieważ państwo jest wielkie i silne przez swoich obywateli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Relacje z obchodów Święta Niepodległości spoza granic Polski, są zdecydowanie bardziej "świąteczne" aniżeli te ze stolicy naszego kraju. Najwyraźniej Polonia bardziej docenia fakt niepodległości swojej mcierzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.