Facebook Google+ Twitter

Obchody 200. rocznicy urodzin Chopina nie tylko w Polsce

Poza naszym krajem najwięcej koncertów i innych imprez związanych z polskim kompozytorem odbędzie się w Chinach. Miłość Chińczyków do muzyki Chopina trwa już kilkadziesiąt lat.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Chopin_logo3.png&filetimestamp=20100124020939Powszechnie znana jest na całym świecie wielka popularność muzyki Chopina w Chinach. Z okazji rocznicy urodzin kompozytora w całych Chinach zaplanowano wiele koncertów i imprez kulturalnych. National Center of Performing Arts zaplanowało występy czternastu artystów w ramach 15 koncertów, odbywających się od lipca do końca roku. Gwiazdą zaplanowanego na dziś będzie Garrick Olson.

Pekiński Teatr Zakazanego Miasta planuje natomiast Cykle Chopinowskie. Pięć różnych koncertów Chopina ma zostać odegrane w kilkunastu chińskich miastach. Impreza trwa od marca i zakończy się w listopadzie. W trzecim z kolei cyklu, zaplanowanym na 25 lipca w Pekinie, widzowie będą mogli zobaczyć znanego rosyjskiego pianistę Wiktora Stanisławskiego.
Poza koncertami z muzyką wielkiego kompozytora w stolicy odgrywany jest spektakl teatralny oparty o dzieje życia Chopina. Pokazy tej sztuki przewidziano także w Szanghaju i Czuangczou.
To nie wszystko. Chińskich pianistów będzie można zobaczyć także w Warszawie. 29 sierpnia aż 99 chińskich dzieci dołączy do solowego występu polskiego pianisty najmłodszego pokolenia podczas symultanicznego koncertu „Chopin Live” na sto fortepianów jednocześnie.

Inna symultaniczna impreza to „4Cities4Chopin”, czyli jednoczesne koncerty w Warszawie, Paryżu, Londynie i Szanghaju. Będzie to zarazem początek „Chopin Week” w Szanghaju, na który zaplanowano kilkanaście koncertów z muzyką polskiego kompozytora.

Jak powiedział były szef Centralnego Konserwatorium Muzycznego, Yu Runyan w wywiadzie dla New York Times, Chopin stał się popularny w Chinach już w latach 30. XX wieku. Jego muzyka przemawiała do Chińczyków w ciężkich czasach japońskiej okupacji na równi z biografią artysty, żyjącego z dala od będącej pod zaborami Polski.

Po zdobyciu władzy przez komunistów w 1949 roku popularność muzyki Chopina rosła, już w 1955 roku chiński pianista zdobył 3. miejsce na warszawskim Konkursie Chopinowskim. Od tamtej pory Chopin pozostaje najpopularniejszym zagranicznym kompozytorem w Chinach. Od wielu lat chińscy pianiści koncertują z repertuarem chopinowskim po całym świecie, a takie nazwiska jak Lang Lang czy Yundi Li, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 2000 roku, są znane i doceniane na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To cieszy, że nasz kompozytor jest znany i doceniany. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.