Facebook Google+ Twitter

Obchody 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-26 20:53

Konferencje, koncert, forum młodzieży oraz książka historyczna to elementy obchodów 25 rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. W ramach obchodów przyznana zostanie też Nagroda Lecha Wałęsy.

Jak zaznacza Piotr Gulczyński, prezes zarządu Instytutu Lecha Wałęsy, który zainicjował obchody, rocznica będzie okazją do refleksji nad ideą solidarności. Pierwsza część obchodów odbędzie się już w poniedziałek w Warszawie. Podczas uroczystego spotkania na Zamku Królewskim przemówienia laudacyjne wygłoszą między innymi marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, arcybiskup Henryk Gocłowski oraz historyk Norman Davies. Tego samego dnia wieczorem w Teatrze Wielkim odbędzie się koncert "Nobel 83' - Pro Memoria".

Druga części obchodów będzie miała miejsce w Gdańsku. 5 grudnia odbędzie się tam Światowe Forum Młodzieży z udziałem laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Dzień później zaplanowano miedzynarodową konferencję "Solidarność dla Przyszłości" z udziałem wybitnych polityków, noblistów, historyków oraz publicystów. W jej trakcie po raz pierwszy wręczona zostanie Nagroda Lecha Wałęsy - zapowiada Piotr Gulczyńsk. Wyróżnienie będzie przyznawane ludziom walczącym o wolność i demokrację.

Wydana została też książka historyczna "Drogi do wolności - drogi do wspólnej Europy". Jak podkreśla redaktor publikacji profesor Jerzy Eisler, książka nie jest odpowiedzią na pracę na temat Lecha Wałęsy, którą opublikowali historycy IPN Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk.

Nie wiadomo czy w obchodach weźmie udział prezydent Lech Kaczyński. Organizatorzy podkreślają, że zaproszenie zostało wysłane, jednak nie otrzymali odpowiedzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.