Facebook Google+ Twitter

Obchody 30. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-10-18 11:35

Obchody 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbywają się w całym kraju, a zwłaszcza w miejscach szczególnie związanych z życiem i śmiercią kapelana "Solidarności" m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Włocławku i Górsku.

Górsk. Krzyż upamiętniający porwanie ks. Jerzego Popiełuszki. / Fot. By This photo was taken by Przemysław Jahr Autorem zdjęcia jest Przemysław Jahr  Wykorzystując zdjęcie proszę podać jako autora: Przemysław Jahr / Wik Obchody 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbywają się już od kilku dni w całej Polsce.

O kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki modlono się w czwartek podczas mszy świętej pod przewodnictwem prymasa Polski w Bydgoszczy w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników . To tam kapelan "Solidarności" 19 października 1984 roku odprawił ostatnią mszę św. Póżniej został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu MSW. Ciało jego odnaleziono 30 października w zalewie Wisły k. Włocławka. Pogrzeb kapłana odbył się 3 listopada w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. W ostatniej drodze ks. Jerzemu towarzyszyło ok. 800 tys. osób.Z kolei w piątek w Górsku k. Torunia, prezydent Bronisław Komorowski dokonał uroczystego otwarcia Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Popiełuszki.

To bardzo ważne spotkanie dat, jakimi są 30. rocznica śmierci ks. Popiełuszki i 25. rocznica odzyskania wolności. Obchodzimy i przypominamy 30. rocznicę męczeńskiej śmierci za wolność, prawdę, miłość, wiarę i „Solidarność” w 25. rocznicę odzyskania wolności, o której mówimy, że udało się ją odzyskać bez przelania ani jednej kropli krwi(...)
Ale warto przypominać, że po drodze do tej wolności było wiele nieszczęść, było wiele ofiar, było właśnie wiele krwi przelanej, była wielka cena do zapłacenia i ta cena była płacona przez różnych ludzi, także przez księdza Jerzego Popiełuszkę" - powiedział prezydent Komorowski i dodał - warto przypominać, że polska droga do wolności była usiana krzyżami, była zroszona obfitą krwią robotników, stoczniowców, także i księży, była zbroczona krwią więźniów stalinowskich. Dlatego w tę 25. rocznicę przypominamy tych, których męczeńska śmierć albo ofiara, stała się też zasiewem polskiej wolności.

Ks. Jerzy Popiełuszko. Historia niedopowiedziana


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.