Facebook Google+ Twitter

Obchody 50-rocznicy wzniesienia muru berlińskiego

Przemowy polityków, opowieści uciekinierów, stonowana muzyka na scenie i setki turystów odwiedzających miejsca pamięci związane z murem berlińskim. Dzisiaj w całych Niemczech wspominano tragiczne wydarzenia sprzed 50 lat.

Wspomnienia zaproszonych gości na uroczystościach przy Checkpoint Charlie. Na skrzypcach w przerwie grał Vasyl Popadiuk z Kanady. / Fot. Joanna Maria CzuprynaW stolicy Niemiec wspominano wydarzenia sprzed 50 lat, kiedy to jednej nocy zamknięto granicę wokół Berlina Zachodniego. Tym samym rozpoczął się kilkunastoletni okres rozbudowy i udoskonalenia granicznych zabezpieczeń, których próba przekroczenia mogła kosztować życie. Bezpośrednio przy murze zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, w miejscach tragedii, przy pomnikach pojawiły się dzisiaj wieńce, kwiaty i znicze.

Wieńce złożone przez polityków przy Bernauer Strasse. / Fot. Joanna Maria CzuprynaW głównych uroczystościach, jakie miały miejsce przy Bernauer Strasse (Miejsce Pamięci i Centrum Dokumentacji Muru) wzięli udział m.in. prezydent Niemiec Christian Wulff, kanclerz Angela Merkel, burmistrz Berlina Klaus Wowereit i były minister spraw zagranicznych Hans-Dietrich Genscher. Zaproszeni zostali również bliscy i rodziny ofiar, dawni uciekinierzy i pomocnicy organizowanych ucieczek, przedstawiciele licznych stowarzyszeń i organizacji. Prezydent Niemiec wezwał wszystkich na świecie do opowiedzenia się po stronie demokracji i poszanowania ludzkich praw.

Burmistrz miasta podziękował obywatelom NRD działającym w opozycyjnym podziemiu oraz ruchom oporu w krajach wschodniej Europy. Zaznaczył, że pamięć i wspomnienia o wydarzeniach sprzed 50 lat należy zachować dla młodszych pokoleń. Ich rodzice i dziadkowie są przecież świadkami przypieczętowania podziału Niemiec i Berlina na blisko 30 kolejnych lat.

Miejsce Pamięci przy Bernauer Strasse. Po prawej Kaplica Pojednania postawiona w miejsce wysadzonego w 1986 r. kościoła. / Fot. Joanna Maria CzuprynaDla upamiętnienia ofiar muru berlińskiego na godzinę 12 zaplanowano w całym mieście minutę ciszy. Dodatkowo 5-minutowa przerwa w ruchu drogowym środków komunikacji publicznej (autobusów i tramwajów) miała zwrócić uwagę licznie przybyłych turystów. Nie do końca się to udało i w popularnych miejscach jak na Placu Aleksandra czy Poczdamskim w południe był gwar jak zazwyczaj.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.