Facebook Google+ Twitter

Obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem rozpoczęte!

Już dziś, na Polach Grunwaldzkich, rozpoczynają się uroczyste obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem, z udziałem najwyższych władz państwowych Polski i Litwy. A w sobotę, mniej oficjalnie, inscenizacja wielkiej bitwy i koncerty.

Cele, zorganizowanych z dużym rozmachem, obchodów 600-lecia  / Fot. mat. promocyjne Bitwy pod Grunwaldem to ukazanie znaczenia geopolitycznego jednej z największych bitw średniowiecza, podkreślenie znaczenia bitwy pod Grunwaldem w procesie historycznym, który doprowadził do zawiązania Unii Lubelskiej, ukazanie roli bitwy w ukształtowaniu wschodniego kierunku polskiej polityki XV wieku, opisanie etosu rycerskiego i jego znaczenia dla dzisiejszej kultury oraz ukazanie „Bogurodzicy” jako arcydzieła staropolszczyzny i pierwszego hymnu polskiego. Jak przypominają organizatorzy, w tym minister Piotr Żuchowski (Sekretarz Stanu MKiDN i Przewodniczący Komitetu ds. Przygotowania Obchodów 600. Rocznicy Bitwy pod Grunwaldem) - "Bitwa pod Grunwaldem 1410 roku to wydarzenie bez precedensu w historii państwa polskiego. Zakończona wraz z nią wojna z Krzyżakami stanowiła kolejną odsłonę ponad stuletniego konfliktu. Bitwa pod Grunwaldem trwale wzmocniła pozycję państwa polskiego w średniowiecznej Europie i osłabiła sytuację polityczną zakonu krzyżackiego. Grunwald 2010 roku to 600 rocznica wielkiego zwycięstwa."

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodowym Centrum Kultury poczynili wiele starań by każdy z nas pamiętał o tak ważnej dacie w historii Polski. Obchody tej ważnej rocznicy będą miały naprawdę bogaty i interesujący program.

Oficjalne uroczystości obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, rozpoczynają się już dziś, na Polach Grunwaldzkich, dziś też obchody będą oficjalne i bardzo uroczyste. Wezmą w nich udział najwyższe władze państwowe Polski i Litwy oraz zagraniczni goście. Patronat nad tym wydarzeniem objęli wspólnie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaite.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.