Facebook Google+ Twitter

Obchody 66. rocznicy Powstania Warszawskiego

31 lipca na Placu Krasińskich odbędą się artystyczne obchody upamiętniające Powstanie Warszawskie - "Sztandary '44". Wystąpią takie polskie sławy jak m.in. Robert Gonera, Janusz Radek, Jan Nowicki, Leszek Świdziński oraz chór klasyczny pod dyrekcją Radosława Kiszewskiego.

1 sierpnia 1944 r. godzina "W" (17:00). Patrol por. "Agatona" z batalionu "Pięść". www.wikipedia.org / Fot. Stefan BałukSztandary "44" są próbą poetyckiego opisania losów uczestników Powstania Warszawskiego, oraz losów miasta z różnych perspektyw życiowych. Głównymi bohaterami wystąpienia są: legendarny oficer AK, prosty urzędnik państwowy, matka dwóch poległych żołnierzy AK, dziecko piszące pamiętnik, dziewczyna ukrywająca się przed żołdakami, kapelan Armii Krajowej, młody chłopak zmuszony do grzebania ciał zabitych, ale także niemiecka kobieta pisząca list do Hitlera. Każda z tych osób była rzeczywistym uczestnikiem dramatycznych wydarzeń z 1944 roku. Przytoczono ich autentyczne wypowiedzi informuje portal www.estrada.com.pl.

Dzielnicami walczącej stolicy prowadzi nas procesja, która zatrzymuje się przy kilku ołtarzach. Pierwszymi z nich są "Auchswitz" i "Katyń" (AK), kolejnymi są Wola, Ochota, Starówka, Żoliborz, Mokotów, Śródmieście, Czerniaków. Ostatnim jest Częstochowa, gdzie po kapitulacji Powstania Warszawskiego na Jasną Górę przeniesiono dowództwo Armii Krajowej.

Idea

Koncert galowy, z okazji 66 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ukazuje autentyczne zdarzenia i uczestniczących w nich ludzi. Jego scenariusz, który oparty został o dokumenty, pamiętniki i relacje świadków wydarzeń, opowiada o narodowych bohaterach, o wojsku oraz o ludności cywilnej. Narracja jest rodzajem pielgrzymkowej modlitwy za kolejne dzielnice walczącej Warszawy – jest zapisem nastroju konspiracyjnej Pielgrzymki na Jasną Górę, jaka miała miejsce w sierpniu 1944 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.