Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 68. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Ewa Bo
Ewa Bo
Żydzi złapani podczas likwidacji getta warszawskiego.
Żydzi złapani podczas likwidacji getta warszawskiego. Nieznany, Wikipedia
Dzisiaj przypada 68. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wydarzenie upamiętniono, składając w południe kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Getta. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i miejskich, a także organizacji żydowskich.

Powstanie w getcie warszawskim miało miejsce pod koniec jego likwidacji przez Niemców, w trakcie Operacji Reinhard (akcja zagłady Żydów polskich w ramach "ostatecznego rozwiązania").

19 kwietnia 1943 (w wigilię żydowskiego święta Paschy) podczas zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, przeszukiwano dzielnicę i wyłapywano pozostałą na jej terenie ludność. Gdy przybyły niemieckie oddziały wojskowe, policyjne i wspierające je formacje kolaboranckie, powstańcy otworzyli do nich ogień.

Powstaniem kierowała Żydowska Organizacja Bojowa i Żydowski Związek Wojskowy. Powstańcy liczyli kilkaset osób, a mieli przeciw sobie cztery tysiące żołnierzy niemieckich, wspieranych przez artylerię i broń pancerną.

Zobacz pozostałe zdjęcia z obchodów 68. rocznicy powstania w getcie warszawskim

W ciągu następnych tygodni, siły SS i policji pod komendą SS-Gruppenführera Jürgena Stroopa, krwawo stłumiły powstanie i wymordowały ludność. W czasie walk zginęło około 14 tysięcy Żydów. 8 maja 1943 roku samobójstwo popełnił przywódca powstania, Mordechaj Anielewicz. Dzielnicę żydowską spalono i zrównano z ziemią, a na koniec wysadzono Wielką Synagogę. Niemcy ogłosili stłumienie powstania 16 maja 1943 roku.

Tamte wydarzenia upamiętniono składając w południe kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Getta. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i miejskich, a także organizacji żydowskich.

Godzinę wcześniej w miejscu, w którym w czasie powstania mieścił się sztab Żydowskiego Związku Wojskowego (na rogu ulic Andersa i Stawki), zaciągnięto wartę honorową. Pod flagami: polską i żydowską stała młodzież z Klubu Inteligencji Katolickiej i Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto