Facebook Google+ Twitter

Obchody 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino zainaugurowane

Tu, pod Monte Cassino polscy żołnierzy szli po zwycięstwo - powiedział premier RP Donald Tusk podczas uroczystości inaugurującej obchody 70. rocznicy historycznej bitwy. W uroczystości wzięli także udział kombatanci i harcerze.

 / Fot. Sebastian GodziszewskiDzisiaj w Cassino (Włochy) zainaugurowano obchody 70. rocznicy historycznej bitwy o Monte Cassino. W uroczystość mocno zaangażowali się harcerze, którzy przyjechali w ramach wyprawy „Uniamo le generazioni – łączymy pokolenia”, która dla młodzieży jest żywą lekcją historii. Wczoraj i dzisiaj harcerze wraz z grupą rekonstrukcyjna brali udział w Rajdzie Honker.

Krajowe obchody rocznicowe pamiętnej bitwy zapoczątkowało wystąpienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 13 maja pod Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino w Warszawie. Dzisiaj w tym samym miejscu przemawiał Prezes PiS. Wolność i niepodległość to podstawa naszego trwania, podstawa trwania narodu polskiego. Każdy kto przyjmuje tę prawdę, że warto być Polakiem, że warto by Polska trwała to wie (...), że naszym obowiązkiem jest budować Polskę, Polskę jako wspólnotę gdzie będzie będziemy zawsze jeden z drugim, a nie jeden przeciw drugiemu, Polskę która zapewni godny byt swoim dzieciom - mówił Jarosław Kaczyński. Ostatni bohaterowie spod Monte Cassino na rocznicowej uroczystości. / Fot. Sebastian Godziszewski

Obejrzyj fotorelację z uroczystości w 70. rocznicę bitwy

W Cassino Premier RP uczestniczył w otwarciu Muzeum 2. Korpusu Polskiego oraz odsłonięciu popiersia generała Władysława Andersa na placu w Cassino przed muzeum. Premier spotkał się także z przybyłymi na uroczystość harcerzami.
Premier wśród harcerzy w miasteczku skautowym u stóp Monte Cassino. / Fot. Sebastian Godziszewski
Bitwa pod Monte Cassino trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 r. Przeciwko Niemcom obok 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa walczyły jednostki brytyjskie, amerykańskie, nowozelandzkie, a nawet hinduskie.

Przeczytaj relację z bitwy o Monte Cassino

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Obejrzyj fotorelację z uroczystości w 70. rocznicę bitwy: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chwała bohaterom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Panie Darku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ze wspomnień Witolda Żdanowicza - zdjecia:

http://sagaa.wordpress.com/wspomnienia-witold-zdanowicz/album-monte-cassino/65-lat-na-monte-cassino/

http://sagaa.wordpress.com/wspomnienia-witold-zdanowicz/ofensywa-psychologiczna-i-propagandowa-niemcow/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.