Facebook Google+ Twitter

Obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Są rocznice, które my Polacy obchodzimy co roku. Do nich należy 1 września, rocznica wybuchu II wojny światowej, w której nasz kraj doświadczył ogromnych zniszczeń a społeczeństwo poniosło niebotyczna ofiarę.

 / Fot. Darek SzczecinaDla nas, dla Polaków, 1 września to bolesna rocznica. Rocznica rozpoczęcia wielkiej i krwawej wojny. Wojny, która przyniosła nie tylko ruiny, zgliszcza i niewolę, ale i eksterminację naszego narodu. Przyniosła bolesne rany, które do dziś jeszcze nie zabliźniły się.

Westerplatte 4:45


Tradycyjnie, o świcie rozpoczną się uroczystości związane z wybuchem wojny pod pomnikiem Obrońców wybrzeża na Westerplatte. Apel poległych, złożenie kwiatów, przemówienia okolicznościowe oraz poczęstunek z kuchni polowej. Ale na tym nie kończą się gdańskie uroczystości.

O godz. 9:00 w historycznej Wartowni nr 1 nastąpi otwarcie wartowni oraz uroczyste otwarcie nowej wystawy historycznej. Natomiast o godz. 10:00 przewidziano modlitwę i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej na budynku Viktoriaschule (obecnie Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku, ul. Kładki 24).

Natomiast w godzinach 12:00-14:00 pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku zostanie odprawiona Msza św. i zostaną złożone wieńce. Następnie w Muzeum poczty Polskiej (Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2) będzie miała miejsce promocja książki Zygfryda Stefana Mielewczyka „Fotograficzne promieniowanie tła. Wspomnienia syna pocztowca polskiego z Wolnego Miasta Gdańska”.

Oprócz oficjalnych uroczystości rocznicowych mieszkańcy i turyści będą mgli wziąć udział w specjalnym programie edukacyjnym na Westerplatte organizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Fundację Invenire-Salvum oraz z grupy rekonstrukcji historycznych. W sobotę 31 sierpnia od godz. 21:00 rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce podczas obrony Westerplatte we wrześniu 1939 oraz w niedziele 1 września od godz. 10:00 zwiedzanie półwyspu połączone z grą terenową i wystawą plenerową „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol”. Będzie można także przejechać się drezynami po nieużytkowanej trasie kolejowej, podczas których pasażerowie poznają historię kolei na Westerplatte.Potyczki historyczne


I Orneckie Potyczki Grup Rekonstrukcji Historycznej zaplanowano na sobotę i niedzielę (31.08-1.09.2013 r.) nad jeziorem Mieczowym opodal Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ornecie. W zlocie wezmą udział grupy odtwarzające żołnierzy z okresu wojen napoleońskich oraz II wojny światowej. Rekonstruktorzy zaprezentują dioramy poszczególnych armii, a kulminacyjnym punktem będą dwie inscenizacje historyczne. W sobotę o godz. 17:00 można będzie obejrzeć inscenizację walk z II wojeny światowe. A wieczorem zagra zespół Elephant Memory.

Lekcja historii na Polu Bitwy pod Mokrą


Doroczna impreza rocznicowa na przedpolu i polu Bitwy pod Mokrą, jednej z bitew Kampanii Wrześniowej 1939 roku zaplanowana jest w dniach 30 sierpnia - 1 września 2013 r. Zaplanowano odtworzenie działań bojowych rtm Deszerta na Wzgórzu Opatowskim. W potyczce tej zniszczono prawdopodobnie pierwszy czołg w II Wojnie Światowej.

Bitwa pod Mławą 2013 - rekonstrukcja Mława 1939
31 sierpnia 2013 roku o godzinie 16:30 rozpocznie się wielkie widowisko 5D z udziałem 250 rekonstruktorów, 5 samolotów, kilkunastu pojazdów, filmową pirotechniką, które z pewnością będzie niezwykła ożywioną lekcją historii. Zaplanowano ciekawe pokazy statyczne i dynamiczne sprzętu, uzbrojenia, umundurowania. To nie lada gratka dla dzieci jak i dorosłych widzów. Wizytę zapowiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Rekonstrukcje bitwy w piątek poprzedzi piknik militarny (już od 10:00) oraz teatralne widowisko uliczne - Nalot Bombowy na Mławę „Pamiętaj! Nim pozostanie po Nas tylko milczenie…” (start godz. 18:00). Zaplanowano także zapalenie symbolicznych zniczy w parku miejskim oraz w miejscach pamięci ofiar II wojny światowej w Mławie. Na Estradzie w Parku Miejskim w programie patriotycznym zagra Zespół Cantare oraz Mławska Orkiestra Dęta.

Ułani Pomorscy pod Krojantami


Fundacji „Szarża pod Krojantami” tradycyjnie w pierwsza niedziele września przygotowała największe w Polsce przedsięwzięcia o charakterze patriotyczno – kawaleryjskim. Zgodnie z przyjętym zwyczajem zostanie upamiętniona szarża Ułanów Pomorskich z Grudziądza podczas uroczystości patriotyczno – religijnych pod pomnikiem 18. Pułku Ułanów nieopodal Krojant. Natomiast widowiska historyczno – militarnego „Szarża pod Krojantami 2013” składać się będzie z dwóch części: „Bój polskiej i niemieckiej kawalerii pod Krasnobrodem” oraz „Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich z dnia 1 września 1939 r.” na polach w pobliżu miejsca historycznej bitwy.

Zlot i rajd rowerowy


Tradycyjnie gdańscy harcerze organizują Zlot Westerplatte. Finał zlotu odbędzie się 1 września rano pod Pomnikiem na Westerplatte. Także w niedzielę Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty organizuje symboliczny przejazd rowerami na trasie Bukowiec - Nowy Tomyśl – Zbąszyń. Nawiązuje on do działań zwiadu porucznika Polaszka z początku września 1939 roku. Uczestnicy rajdu wezmą udział w uroczystości pod pomnikiem na Placu Niepodległości w Nowym Tomyślu. Start o godzinie 9:00.

Kampania wrzesniowa’39


Rocznica września obchodzona będzie w wielu miejscowościach. Niektóre zostaną zorganizowane w późniejszym terminie, nawiązywać będą do walk przygranicznych i w głębi Polski. Na niedzielę 8 września 2013 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do Park Etnograficznego w Olsztynku na inscenizację nawiązującą do wydarzeń, jakie rozegrały się na ziemiach polskich w pierwszych dniach po wybuchu II wojny światowej. Tłem historycznym będą walki stoczone przez Armię Modlin między 1 a 4 września 1939 r. Inscenizacja „Pogranicze ‘39” ma charakter edukacyjny i jej celem jest przekazanie wiedzy historycznej oraz zobrazowanie sytuacji w Polsce tuż po wybuchu wojny.

Także 8 września 2013 r. w Nowym Lubielu podczas uroczystości „Obrońcom września" zostaną odsłonięte pomniki nagrobne lotników i żołnierzy z 1939 r. Natomiast rekonstrukcja historyczna „Obronić Miasto - obrona Sochaczewa w 1939 r.” odbędzie się w dniach 14-15 września 2013 r. Na 22 września 2013 r. zaplanowano rekonstrukcję bitwy pod Łomiankami 1939 roku. Odbędzie się ona w Klubie Wiejskim „Wilczeniec” w Łomiankach.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobra data do zastanowienia się nad naszymi zachodnimi sojusznikami z NATO i USA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.