Facebook Google+ Twitter

Obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-27 15:50

W Poznaniu odbyły się uroczystości 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczestniczyli w nich prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk.

Lech Kaczyński powiedział, że połączenie tradycji walki z tradycją pracy organicznej skutkowało w Wielkopolsce zwycięstwem powstania i doprowadziło do zjednoczenia kraju. Prezydent przypomniał, że Wielkopolanie przelewali krew za wolność i niepodległość całej Polski począwszy od 1794 aż po 1919 rok.

Premier Donald Tusk powiedział, że zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego nie było przypadkiem historii. Podkreślał, że o sukcesie walki zdecydowały trzy czynniki. Po pierwsze - przygotowywanie się do powstania w Wielkopolsce całych pokoleń. Po drugie - nadzwyczajna odwaga, która wyraziła się w walce przeciwko groźnemu i potężnemu przeciwnikowi, jakim byli Niemcy. Tusk wskazał też na rozumną odpowiedzialność, która pozwoliła sumiennie przygotować powstanie.

Arcybiskup Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej w poznańskim kościele farnym podkreślił, że w 1918 roku narodziła się pierwsza polska solidarność. Metropolita poznański przypomniał, że wspólnie walczyli wtedy chłopi, ziemianie oraz mieszczaństwo.

Uroczystości 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyły się także w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wieńce złożyli między innymi przedstawiciele samorządów województwa wielkopolskiego i mazowieckiego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz harcerze. Uczestnicy uroczystości udali się następnie na Cmentarz Powązkowski, by złożyć kwiaty na grobach powstańców wielkopolskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.