Facebook Google+ Twitter

Obchody Barbórki w Libiążu

Koncertująca od świtu na ulicach Libiąża Orkiestra Zakładu Górniczego "Janina" pod batutą Antoniego Mizi, rokrocznie obwieszcza rozpoczęcie święta górników.

Wymarsz z Kościoła. / Fot. Paweł SalawaW tym roku obchody miały szczególny wymiar. Za sprawą wizyty premiera rządu RP Donalda Tuska, Libiąż na jeden dzień został górniczą stolicą Polski. Dzięki zabiegom posła Tadeusza Arkita szef polskiego Rządu zawitał właśnie do naszego miasta, gdzie wziął udział w okolicznościowej akademii i biesiadzie z górnikami. - Korzystając z waszej serdecznej gościnności mogę zwrócić się nie tylko do was, ale także do górników z całego kraju świętujących Barbórkę. Szczęść wam Boże i wszystkiego dobrego - życzył górnikom Donald Tusk. W swoim przemówieniu premier podziękował im za ciężką pracę i podkreślił rolę polskiego rządu w kształcie obecnego pakietu klimatycznego, którego zapisy pozwalają w dalszym ciągu opierać gospodarkę naszego kraju na węglu.

- Cieszę się, że jestem w miejscu gdzie mówicie, że węgiel zarabia na siebie, na wasze rodziny. Waszą pracą sprawiacie, że górnictwo przestaje kojarzyć się z czymś, do czego się dopłaca. Jednak jakiś czas temu prowadzone w Brukseli rozmowy mogły zakończyć się dramatycznie źle dla polskiego węgla. Troska o klimat praktycznie pozbawiała nas możliwości wykorzystania tego surowca, sprawiała, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy musielibyśmy rezygnować z węgla jako głównego surowca energetycznego Polski, albo dopłacać gigantyczne pieniądze do energii tak produkowanej. Wywalczyliśmy tam jednak rzecz absolutnie bezcenną - czas by gospodarkę energetyczną Polski przystosować do wymogów, które cały świat chce sobie narzucić w związku z zagrożeniami środowiska. Ten czas, który w europie wyceniono na 60 mld zł, ma umożliwić nam energię z węgla uczynić jak najbardziej przyjazną środowisku. Tak więc jeszcze dziesiątki lat będziemy z węgla korzystać bo to nasz narodowy skarb - mówił Premier. Program artystyczny w wykonaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Libiążu. / Fot. Paweł Salawa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.