Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5654 miejsce

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu w Polsce i na świecie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-27 11:50

Zarówno w Polsce, jak i za granicą odbywają się uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu. Po raz pierwszy obchody mają miejsce w Rzeszowie.

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu przed warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta o godzinie 18. zapłoną znicze i zostaną złożone wieńce. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele rządu, organizacji żydowskich, harcerzy i młodzieży szkolnej.

Oprawę obchodów zapewniają muzyk jazzowy Michał Urbaniak i Jerzy Kalina, który przygotował instalację artystyczną na Placu Bohaterów Getta. Organizatorzy obchodów apelują, by o godzinie 18. uczczono pamięć Ofiar Zagłady poprzez zapalenie w oknie świeczki.

Ponadto w centrum Warszawy w godzinach 12 - 18 będzie jeździł zabytkowy tramwaj z gwiazdą Dawida, symbolizujący nieobecność ofiar mordów.

W Rzeszowie, gdzie obchody będą organizowane po raz pierwszy odbędzie się m.in. konferencja naukowa oraz wspólne modlitwy. Profesor Wacław Wierzbieniec, historyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego, przypomniał, że szczególnie na Podkarpaciu powinno się mówić o zagładzie ludności żydowskiej, gdyż przed II wojną światową w podkarpackich miastach Żydzi stanowili blisko połowę ludności.

Uroczystości odbędą się też w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, gdzie zostanie odczytana wersja przedstawienia "Przysięga Ireny". Opowiada ono losy Ireny Gut, Polki, która ratowała Żydów podczas II Wojny Światowej. Podczas likwidacji getta w Tarnopolu uratowała dwunastu Żydów i ukrywała ich w willi majora SS, gdzie pracowała jako gosposia.

Opowieść oparto na książkowych wspomnieniach bohaterki, opublikowanych pod koniec jej życia. W 1982 roku Irena Gut otrzymała medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Zmarła w 2003 roku, prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie przyznał jej Krzyż Komandorski Orderu Zasługi.

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu został uchwalony rezolucją ONZ cztery lata temu. Jest obchodzony w rocznicę wyzwolenia w 1945 roku największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w którym hitlerowcy zgładzili co najmniej milion sto tysięcy ludzi, głównie Żydów. Dziś przypada 64. rocznica wyzwolenia obozu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.