Facebook Google+ Twitter

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zagłady

W ostatni weekend Warszawa gościła setki młodych Żydów, którzy przyjechali do Polski w związku z Jom Hashoah i zbliżającym się Marszem Żywych. Jom Hashoah upamiętnia wszystkie ofiary Zagłady w czasie II wojny światowej.

Młodzi francuscy Żydzi wędrujący po terenie dawnego getta w Warszawie (ul. Chłodna 20, dom, w którym mieszkał Adam Czerniaków). Grupy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Izraela przemierzały w ostatni weekend trasę judaiców warszawskich. Najbardziej oblegane były tereny dawnego getta, o historii którego młodzi Żydzi wiele wiedzą, ale po raz pierwszy dane im było stanąć w tym miejscu osobiście. Wędrowali śladami powstańców z getta, oglądali nieliczne zachowane materialne dowody historii i kultury Żydów. W niszy zachowanego fragmentu muru getta Żydzi pozostawiają specjalne znicze.

Tradycją stało się, że Dzień Pamięci Ofiar Zagłady (Jom Hashoah) poprzedza Marsz Żywych, organizowany od
1988 roku w byłym obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Jutro spotka sie tam ok. 6 tysięcy Żydów i Płaskorzeźba-metafora z pomnika Bohaterów Getta w Warszawie.ok. tysiąc Polaków ( we wspólnych obchodach Polacy biorą udział od 1998 roku). Przejdą Drogą Śmierci z KL Auschwitz I do KL Auschwitz II - Birkenau.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zagłady i Marsz Żywych mają charakter edukacyjny. Od kilku lat ministerstwo edukacji Izraela w porozumieniu z polskimi władzami kładzie nacisk nie tylko na kultywowanie
pamięci o przeszłości, ale i na prezentację współczesnego wizerunku Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

ja wlasnie wrocilem z uroczystosci w Katowicach ;) co prawda mimo iz o tym napisala Wyborcza to prawie nikt sie nie pojawil oprocz gminy, TSKŻ i paru moich znajomych to i tak bylo fajnie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że i materiał o takim charakterze mógł się dziś pojawić. Pojawia się nutka nadziei.
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) To ja Lidko dorzucę informację dla tych, co ... nad morzem. 16 kwietnia o 18.00 w Nowej Synagodze (Szkoła Muzyczna) przy ulicy ul. Partyzantów 7, Mieczysław Abramowicz wygłosi prelekcję "Żydowscy sąsiedzi z Wrzeszcza", a w sobotę 21 kwietnia o godz. 10.00 przed Gimnazjum nr 26 ul. Traugutta 92 rozpocznie się Wędrówka na cmentarz żydowski, organizowana przez Komitet Inicjatyw Lokalnych Wrzeszcz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.04.2007 19:01

Bardzo dobrze. Ciekawe czy MEN okację wspiera...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.