Facebook Google+ Twitter

Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka

10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, zostanie wręczona Pokojowa Nagroda Nobla dla Liu Xiaobo. W wielu krajach będą organizowane tego dnia różne wydarzenia - w tym w Warszawie, z udziałem Tybetańczyków.

Laureat więziony przez chińskie władze nie może odebrać nagrody osobiście. Jego żona przebywająca w areszcie domowym także nie będzie mogła tego zrobić w jego imieniu.

Stanowisko chińskich władz w kwestii przyznania nagrody dysydentowi Liu Xiaobo było jednoznaczne od początku: od protestów w tej sprawie, przez zakaz wyjazdu dla wspierających uwięzionego Liu Xiaobo, którzy wybierali się na ceremonię wręczenia Nobla w Oslo, aż do powołania w tym tygodniu chińskiej nagrody mającej być „alternatywą dla nagrody Nobla” tj. Pokojowej Nagrody Konfucjusza, mającej pokazać „spojrzenie Chin na pokój i prawa człowieka na świecie”.

Powołanie do życia tej nagrody świadczy o niezrozumieniu przez chińskie, komunistyczne władze zagadnienia praw człowieka i traktowaniu Pokojowej Nagrody Nobla w kategoriach współzawodnictwa.

Natomiast w Europie stanowisko w kwestii przyznania nagrody Liu Xiaobo i poparcie dla niego wydają się być jednogłośne, na co wskazuje Nowy Raport ICT (Międzynarodowej Kampanii Na Rzecz Tybetu), który został ogłoszony w Parlamencie Europejskim. Międzynarodowa Kampania Na Rzecz Tybetu wzywa Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton do wzięcia udziału w ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Byłoby to wyrazem tego wspólnego w Europie poparcia.

W wielu krajach będą organizowane tego dnia różne wydarzenia. W Warszawie 10 grudnia
Społeczność Tybetańska w Polsce i Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń zorganizują wydarzenie - z okazji przypadającej rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla dla Dalajlamy oraz w związku z przyznaniem tejże nagrody Liu Xiaobo.

O godz. 18, przy ul. Chopina 2A - przed Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie będzie między innymi palenie kadzidła i wspólne odtańczenie w kręgu tybetańskiego tańca (tyb. Gor shey) oraz podobnie jak w Oslo, zapalenie świec w intencji szybkiego uwolnienia Liu Xiaobo i wszystkich więźniów politycznych w Chinach. Zapraszamy serdecznie! Najlepiej przyjść ze świecą.

Z okazji przypadającego 10 grudnia Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka zostało przygotowane także wydanie specjalne biuletynu RatujTybet. Można w nim przeczytać o Liu Xiaobo i okolicznościach tegorocznego przyznania Pokojowej Nagrody Nobla. W aktualnym biuletynie jest też relacja z wizyty Dalajlamy we Wrocławiu, na którym przedstawiciele Programu Tybetańskiego Fundacji Inna Przestrzeń byli obecni, z kampanii poparcia utworzenia w Warszawie Ronda Wolnego Tybetu, które zostało ostatecznie zwieńczone uchwaleniem nazwy Ronda Tybetu i odsłonięciem na nim tablicy na cześć pamięci powstańców tybetańskich 1959 roku. W biuletynie można także znaleźć wywiad z Lhadon Tetong kierującą organizacją Students for Free Tibet i jedną z czołowych postaci ruchu na rzecz Tybetu.

null jest dostępny za pośrednictwem strony www.ratujtybet.org, będzie rozdawany przed wejściem na pokaz filmu „Poruszyć góry” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Watchdocs (10 grudnia, w
Laboratorium CSW, w Zamku Ujazdowskim przy ul. Jazdów 2).

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.