Facebook Google+ Twitter

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Irlandii

14 listopada br., w sobotę, w Polskiej Szkole w Dublinie - Newtownpark Comprehensive School przy Newtonpark Avenue, odbyło się wielkie historyczne przedstawienie z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.

Kamil Drelichowsk z dziecmi z polskaszkoladublin.org / Fot. Rafal Zabron - fotopasja.infoPolska szkoła w Dublinie założona pięć lat temu przez panią Mariolę Iżycką jest najstarszą szkołą tego typu w Dublinie, a uczęszcza do niej prawie dziewięćset dzieci. Tutaj właśnie pracują wykwalifikowani nauczyciele i pedagodzy, którzy wolne chwile poświęcają najmłodszym Polakom.

Kamil Drelichowski z dziecmi w polskaszkoladublin.org Koncert z okazji 11 listopada / Fot. Rafal Zabron - fotopasja.infoGodzinne przedstawienie, w które zaangażowały się wspólnie dzieci, ich rodzice i nauczyciele, nadzorowała nauczycielka języka polskiego, pani Ewelina Mencnarowska. Dzieci występowały na profesjonalnie przygotowanej i oświetlonej scenie przyszkolnego teatru, przed wypełnioną po brzegi widownią. W pierwszym rzędzie siedzieli specjalnie zaproszeni goście z Polski: minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, dr Grażyna Czetwertyńska z Uniwersytetu Warszawskiego - odpowiedzialna za podstawę programową, dyrektor Zespołu Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą w Warszawie - Magdalena Bogusławska, oraz Ambasador RP w Irlandii Tadeusz Szumowski z Konsul Generalną Ewą Sadowską i Konsul Agnieszką Pacygą.

Dzieci z polskiej Szkoly Dublin www.polskaszkoladublin.org / Fot. Rafal Zabron - fotopasja.infoDo tego wspaniale przygotowanego projektu pani Iżycka zaprosiła młodego artystę, laureata programu „Szansa na Sukces” Kamila Drelichowskiego, który pomimo promocji nowej płyty „I wonna be” i trasy koncertowej przyjeżdżał, na próby do szkoły z odległej miejscowość Navan. Dzieci z klasy: IV a , VI c i gimnazjalnej I a, od września ćwiczyły swoje role, wiersze, autorskie aranżacje faktów historycznych i pieśni patriotyczne. Wielkimi brawami została nagrodzona solistka Natalia Paczkowska z kl. I a, która przepięknie wykonała znaną, patriotyczną pieśń „Rozkwitały pąki białych róż” w duecie z Kamilem Drelichowskim. Scena, w której dziewczyna podchodzi do mogiły pożegnać ukochanego wycisnęła łzy u niejednej oglądającej przedstawienie osoby.

Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall nagradza ucznia Polskiej Szkoly w Dublinie www.polskaszkoladublin.org / Fot. Rafal ZabronPo występach dzieci, głos zabrała pani minister Katarzyna Hall, podkreślając, że jest pod wrażeniem przygotowanej uroczystości i zaangażowania szkoły w obchody Narodowego Święta Niepodległości. „Przyjechałam tutaj aby zobaczyć, jak mogę wam pomóc - w nauce i pracy. To, co zobaczyłam to prawdziwa Polska. Z całą pewnością należy podtrzymywać tradycje polskie i ojczysty język, tak by przez lata służyły licznej społeczności polskiej, zgromadzonej w Dublinie. O tym od samego rana rozmawiałam z Ambasadorem Polski w Irlandii”.

Bogdan Wegrzynek wrecza Marioli Izyckiej zalozycielki Polskiej Szkoly w Dublinie w obecnosci Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, Ambasadora RP w Irplandii portret Jana Pawla II namalowany przez Patrycje Jewsienia z Gimnazjum nr 3 w Malborku / Fot. Rafal ZabronMinister Katarzyna Hall wręczyła nagrody dzieciom, które zajęły czołowe miejsca w konkursach plastycznych o tematyce święta niepodległości. Fundatorami nagród była artystka-fotografik Kama Trojak, nosząca honorowy tytuł Ambasadora Kultury Polskiej poza granicami kraju oraz Robert Dombrowski, właściciel firmy „Two Angels” z Sopotu. Następnie, promotor polskiej kultury poza granicami kraju, Bogdan Węgrzynek na ręce dyrektora polskiej szkoły, pani Marioli Iżyckiej przekazał portret Ojca Świętego Jana Pawła II, namalowany przez czternastoletnią Patrycję Jewsienia. Patrycja uczęszcza do Gimnazjum nr 3 im Stefana Batorego w Malborku.

Po części oficjalnej, delegacja z Polski spotkała się z nauczycielami, Radą Rodziców, członkami Polskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego działającego przy szkole w Blackrock oraz z osobami współpracującymi ze szkołą, m.in. Romaną Kopeckovą z Trinity College, przedstawicielami organizacji polonijnych, Polskiego Ośrodka Społeczno Kulturalnego i Fundacji Jana Pawła II w Dublinie.

Pod patronatem Wiadomości24.pl

Monika Lewinska i Bogdan Wegrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.11.2009 12:06

Witam z zainteresowaniem przeczytałam artykuł:)
I pytanie do Autora :
Dostałam od Młodzieżowego Ośrodka Edukacji Obywatelskiej w Krakowie pięknie opracowany i wydany w formie książki "Śpiewnik Pieśni Patriotycznych" dla "moich dzieci z Polesia";). Ponieważ dostałam ich więcej niż "mam dzieci" z radością bym przesłała kilkanaście sztuk śpiewników dla polskich dzieci do tej szkoły w Irlandii .

...bo dziś spiewniki polskich pieśni patriotycznych i "na wschodzie", i w Irlandii polskim dzieciom są potrzebne;)
Prosiła bym o przesłanie na moja pocztę adresu szkoły gdzie przesłać:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.