Facebook Google+ Twitter

Obchody Palestyńskiego Dnia Ziemi w Łodzi

W dniach 29 i 30 marca w Łodzi miały miejsce obchody „Palestyńskiego Dnia Ziemi” zorganizowane przez niezależny kolektyw Viva Palestyna i Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Palestyńskiej.

dyskusja w Piano Cafe. Fot. Dawid DobrowolskiPierwszego dnia w klubie Piano Cafe odbyła się prelekcja Anny Wajdy , aktywistki Międzynarodowego Ruchu Solidarności (ISM) . Podróżniczka opowiadała o trudach życia Palestyńczyków, zamieszkujących terytoria okupowane przez Izrael, ilustrując wykład zdjęciami zrobionymi podczas jej ostatniego pobytu w Nablusie i Hebronie. Prelekcja była także wstępem do dyskusji o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Następnego dnia w budynku Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego pokazano film dokumentalny The Iron Wall przedstawiający m.in. agresję żydowskich osadników wobec ludności palestyńskiej. Po filmie nawiązała się krótka dyskusja, w której głos zabrali m.in. Hosny Zaharn z Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Palestyńskiej oraz Bahjat Suliman , Irakijczyk mieszkający w Polsce. W obydwu dniach imprezy  wzięło udział ponad 100 osób.

Obchody Palestyńskiego Dnia Ziemi odbywały się także w Warszawie, gdzie organizatorem obok TPPP było Koło Naukowe Arabistów.

***

30 marca, już od 1976 roku jest oficjalnym Dniem Ziemi palestyńskiej, ogłoszonym przez ONZ. Tego dnia izraelskie siły okupacyjne, zaatakowały palestyńskich rolników, którzy protestowali przeciwko kradzieży ich ziemi przez władze izraelskie.Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"agresja żydowskich osadników wobec ludności palestyńskiej" a zamachowcy wysadzający sie w Tel Avivie to męczennicy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.