Facebook Google+ Twitter

Obchody rocznicowe w Tybecie zakończone

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-11 10:50

Porannym nauczaniem XIV Dalajlamy oraz wystąpieniem premiera tybetańskich władz na wychodźstwie zakończyły w Dharamsali w Indiach obchody 50. rocznicy antychińskiego powstania w Tybecie.

Obchody w Dharamsali, wygnańczej siedzibie XIV Dalajlamy, zostały zdominowane przez trzy kwestie. Jedną z nich był problem półwiecznej martyrologii narodu tybetańskiego oraz łamania w Tybecie praw człowieka.

Druga kwestia to przyszłość dialogu tybetańsko-chińskiego, który w ostatnich miesiącach przechodzi kryzys. Odnosząc się do impasu w stosunkach tybetańsko-chińskich Dalajlama podkreślił, że niezwykle trudno zrozumieć motywacje Pekinu, który odrzucił tybetańskie memorandum w sprawie przyznania Tybetowi autonomii, ponieważ jej przyznanie byłoby sukcesem nie tylko Tybetańczyków, ale i Chińczyków.

Kwestia trzecia to bardzo dobre relacje tybetańsko-indyjskie, będące pochodną wielowiekowej tradycji oraz trwającego od 50 lat exodusu Tybetańczyków właśnie do Indii.

Wszystkie te trzy kwestie poruszał w swoich rocznicowych wypowiedziach Dalajlama. Sprawie łamania w Tybecie praw człowieka oraz martyrologii narodu tybetańskiego została też poświęcona specjalna wystawa dokumentująca cierpienia Tybetańczyków oraz demonstracja zorganizowana przez tybetańskie organizacje pozarządowe.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.