Facebook Google+ Twitter

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. Niebezpiecznie zbliżamy się do farsy

„Moralność człowieka zależy od zdolności współodczuwania z innymi ludźmi, wykształcenia oraz więzi i potrzeb społecznych; żadna religia nie jest do tego potrzebna. Człowiek byłby zaiste żałosną istotą, gdyby kierował się w życiu wyłącznie strachem przed karą i nadzieją na nagrodę po śmierci” - Albert Einstein.

"Śmierć nie jest kresem naszego istnienia - żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach. Albowiem oni to dalej my, a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia” - Albert Einstein.

W ostatnich dniach wspominaliśmy zarówno kolejną rocznicę śmierci naszego rodaka Jana Pawła II, jak i ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Oglądając telewizję, zastanawiałam się, gdzie są wartości, kultywowane kiedyś przez nasz naród? Gdzie jest moralność i zdrowa chęć uczczenia takich rocznic?

7 lat temu, kiedy umierał Papież, płakaliśmy. 2 lata temu, kiedy zginęło 96 osób, w tym para prezydencka i najważniejsze osoby w naszym państwie – płakaliśmy. Czemu to wszystko miało służyć? Komedia czy szczere łzy?

Słyszałam dzisiaj w jednej ze stacji włoskich, że Polacy to silny naród. Pewnie i tak, ale na dłuższą metę siła ta, przemienia się w bezsilność. Idziemy, jak te osiołki za marchewką, nawet wtedy, kiedy jest to wbrew naszym zasadom i wartościom. Znów nasuwa się pytanie: kim jesteśmy?

Od wczesnych godzin porannych można było oglądać relacje z obchodów II rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. Dobrze. Tak powinno być, bo każdy człowiek przetrwa tylko w pamięci innych (G. Herling-Grudziński) i my nie powinniśmy zapominać o tych, którzy zginęli. Ale dzień, który powinien być dniem zadumy, stał się dniem przekrzykiwania.

W uszach brzmią mi słowa Bronisława Komorowskiego, wygłoszone po katastrofie: „Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy! Polska jest w żałobie. Ponieśliśmy dramatycznie bolesną stratę. W katastrofie lotniczej zginął Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński wraz z małżonką. Zginęli wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie i senatorowie wszystkich klubów parlamentarnych, generałowie i biskupi. [...]Dzisiaj w obliczu naszego narodowego dramatu jesteśmy razem. Dziś nie ma podziału na lewicę i prawicę. Różnice poglądów i wyznania nie mają znaczenia. Dziś jesteśmy razem, stojąc wobec wielkiego dramatu, w obliczu śmierci wielu ludzi. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i w trosce o dalsze losy osieroconej przez nich Ojczyzny”.[/i]

Dlaczego wracam do tych słów? Dlatego, że w dniu, w którym powinniśmy być jednością i razem – ponad podziałami – powinniśmy uczcić pamięć tych, którzy odeszli, to my, dzielimy się, po raz kolejny.

[b]Obchody rocznicowe – państwowe i PiS


Godzina 8.41. Na Powązkach premier, rodziny zmarłych, uroczystości państwowe, na których powinni być wszyscy politycy. Ale nie. Bo po co? PiS przyszedł ok. 10 rano, bo on ma osobny program obchodów. Krew w żyłach mi się burzy na samą myśl o tym, jak wielu jest faryzeuszy i hipokrytów, którzy pod podszewką jedynej racji odgrywają szopkę i nie potrafią nawet w takim dniu, stanąć w milczeniu przy grobach tak wielu osób. Przecież nikt nie każe Wam, Panowie i Panie, ze sobą rozmawiać i odgrywać komedii do kamer TV! Po prostu bądźcie i pokażcie, że pomimo tego, co Was dzieli, stajecie dziś obok siebie, aby oddać hołd tym, którzy tak niespodziewanie odeszli z tego świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Marek Balicki
  • Marek Balicki
  • 11.04.2012 14:18

Mamy tylu głupków w tym rządzie i tylu"Matołów" ,że strach pomyśleć co stanie się za rok lub dwa!?

Mam obawy jeżeli chodzi o gaz łupkowy;czy nie zablokują nam gazu pod naciskiem Moskwy.Te rządowe "Cymbały" wszystko są gotowi zrobić! Agentura opłacana przez Rosję zrobi wszystko wbrew polskiemu narodowi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Irena K Dzisiaj 10:32
Pani Ireno - między "spuszczaniem głowy i cierpliwym milczeniem" a awanturniczymi wiecami na Krakowskim Przedmieściu jest kolosnalna różnica. Nie sądzę, aby pani jej nie dostrzegała.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Irena K
  • @Irena K
  • 11.04.2012 11:32

Śledztwo będzie trwał do końca świta,bo tyle zajmie szukanie dowodów na zamach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Irena K
  • Irena K
  • 11.04.2012 10:32

Farsą; śmiało można nazwać śledztwo ,choć trudno to nawet nazwać śledztwem. Pani Jadwigo - czyli każdy protest nad nieudolnym rządem i sposobem prowadzenia śledztwa jest dla pani tańcem na "TRUMNACH".

Ciekawa teoria - więc ci co się nie zgadzają z tą farsą (śledztwem),mogą tylko i wyłącznie milczeć ! Tak?!

Ci co się nie zgadzają mają opuścić głowy i cierpliwie milczeć ,aż te nieudolne łachudry z komisji z jednej jak i z drugiej strony zakończą śledztwo! A ja daję głowę że to śledztwo będzie trwało do końca świata,bo fakty są tragiczne dla tej ekipy rządowej!

Komentarz został ukrytyrozwiń
erk
  • erk
  • 11.04.2012 10:32

Najbliższe sondaże pokażą,czy Polacy juz tak zdurnieli,że wystarczy im jarmarczno-kuglarski popis kilku cynicznych kreatur,aby z przylaskiem i przytupem poddać się temu paranoicznemu szaleństwu i wstąpić w szereg żądnych krwi i odwetu frustratów.Czy też może Polacy posiadają na tyle w sobie przyzwoitości,a przede wszystkim - rozsądku,że potrafią bez zbędnych emocji ocenić na "chłodno" ocenić KTO i w CO tutaj z nimi gra,a właściwie chce ich wykorzystać.Poczekamy,zobaczymy.Osobiście walizek nie pakuje,bo wierzę,że Człowiek jest z definicji MĄDRY,zaś ludzie,niestety,są głupi.Poczekajmy aż się rozejdą i niech opadnie kurz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowna Autorko - farsę mamy już od dawna. Podzielone ideologicznie społeczeństwo też. Wczoraj dokonano kolejnego kroku: posegregowano zmarłych na lepszych i gorszych. Wszystko to robi człowiek, który uważa sie za patriotę, polityka wielkiego formatu a nade wszystko za jedyna osobę godną rządzić Polską; byliśmy świadkami pierwszego wiecu kampanii w wyborach prezydenckich, rozpoczętej przez Kaczyńskiego grubo przed konstytucyjnym terminem. To jest dopiero "taniec na trumnach"! Z przytupem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.