Facebook Google+ Twitter

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Krakowie

Współautorzy: Sławomir Ostrowski

10 kwietnia od samego rana w Krakowie odbywały się uroczystości związane z pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób. Dzień rozpoczął się od marszu pamięci pod patronatem Zuzanny Kurtyki.

Poranny marsz pamięci pod Krzyżem katyńskim w Krakowie / Fot. Piotr DrabikO godzinie ósmej rano z Rynku Głównego w Krakowie ruszył marsz pamięci, w którym udział wzięło kilkaset osób. Honorowy patronat nad tą formą uroczystości rocznicowych objęła Zuzanna Kurtyka, wdowa po szefie IPN oraz inne rodziny ofiar katastrofy. Przemarsz wiódł ulicą Grodzką, aż do Krzyża katyńskiego ustawionego pod Wawelem. Zebrani ustawili tam kwiaty i znicze, a rodziny ofiar odczytały listę zabitych w katastrofie sprzed roku. Nie brakowało mocnych transparentów: "Rosjanie, oddajcie nam wrak samolotu!" czy "Wyjawić zbrodnię smoleńską", ale ogólnie można powiedzieć, że marsz przebiegł spokojnie, poza drobnym incydentem. Na ustawionym w pobliżu krzyża katyńskiego telebimie w momencie przybycia marszu wyświetlany był sygnał TVN24. W tej samej chwili z publiczności rozbrzmiał hasła: "wyłączyć TVN!", ostatecznie obraz tej stacji został odłączony. / Fot. w24


Głos po zakończeniu marszu zabrali Zuzanna Kurtyka oraz Ks. Isakowicz-Zalewski, który zwrócił uwagę na atmosferę, która powstała po podmienieniu tablic na miejscu katastrofy w Smoleńsku. O 8:41, w chwili gdy zawyły syreny w całym Krakowie, również uczestnicy marszu oddali hołd ofiarom tragedii sprzed roku. Przemarsz został zakończony przed godz. 9.

Uroczysta Msza św. na Wawelu / Fot. Piotr DrabikKolejnym punktem obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej w Krakowie, była Msza św. w Katedrze wawelskiej koncelebrowana przed kard. Stanisława Dziwisza. Udział w niej wzięli przedstawiciele rodzin ofiar m.in Marta Kaczyńska z mężem oraz Sandra Saakaszwili, żona prezydenta Gruzji. W jedynej tego dnia oficjalnej krakowskiej uroczystości wzięli udział najwyżsi przedstawiciele lokalnych władz, m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Katedra wawelska tłumnie wypełniła się wiernymi, wielu z nich miało zdjęcia pary prezydenckiej, która rok temu zginęła pod Smoleńskiej. W homilii kard. Dziwisz zwrócił uwagę na wykorzystywanie katastrofy na własny kapitał, również polityczny oraz podziały, jakie powstały po tragicznych wydarzeniach sprzed roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.