Facebook Google+ Twitter

Obchody rocznicy lądowania aliantów w Normandii bez Elżbiety II?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-27 15:49

Fakt niezaproszenia królowej Elżbiety II na obchody rocznicy lądowania aliantów w Normandii wywołał kontrowersje we Francji i gniew w Pałacu Buckingham. Francuskie władze wyjaśniają, że uroczystość 65. rocznicy będzie miała przede wszystkim charakter francusko-amerykański, ale delegacja brytyjska będzie tam mile widziana.

Pałac Elizejski poinformował, że główna uroczystość z okazji rocznicy lądowania aliantów w Normandii odbędzie się 6 czerwca na cmentarzu amerykańskim. Stąd jej pierwotny charakter francusko-amerykański i udział tylko prezydentów Sarkozy'ego i Obamy.

Rzecznik prasowy rządu Luc Chatel wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że władze francuskie rozmawiają na ten temat również z Brytyjczykami. - Brytyjczycy chcieli wziąć udział w ceremonii i będą mile widziani. Ich kraj był drugim co do liczby ofiar ludzkich uczestnikiem wyzwalania Francji. Nie do nas jednak należy ustalanie, kto będzie reprezentował Wielką Brytanię - powiedział Luc Chatel.

Wypowiedź rzecznika rządu jest uważana za próbę uspokojenia Brytyjczyków, którzy podejrzewają Francję o zamiar pomniejszenia ich roli w wydarzeniach sprzed 65 lat.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.