Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5682 miejsce

Obchody Roku Reymonta w Łódzkiem

W miniony piątek, 5 maja 2017 roku, obok łódzkiego pomnika Kuferka Reymonta przy ulicy Piotrkowskiej 135 zainaugurowano obchody Roku Reymonta w województwie łódzkim. W niedzielę odbędą się 150. urodziny pisarza.

'Reymont na kuferku' - pomnik przy ulicy Piotrkowskiej 135 w Łodzi. / Fot. Polimerek/WikipediaWładysław Stanisław Reymont (właściwie: Rejment), laureat literackiej nagrody Nobla należy do najbardziej znanych twórców związanych z regionem łódzkim. Urodził się 7 maja 1867 roku w Kobielach Wielkich koło Radomska. Dzieciństwo spędził w podłódzkim Tuszynie; był także związany ze Rzgowem, Piotrkowem Trybunalskim i Lipcami (dziś Reymontowskimi), gdzie umieścił akcję powieści "Chłopi", za którą w 1924 roku otrzymał najwyższe literackie wyróżnienie.

W 150. rocznicę urodzin autora najbardziej "łódzkiej" powieści, jaką jest "Ziemia obiecana", po głównej ulicy miasta w godzinach 13 - 17 jeździć będzie dorożka z "łódzkimi fabrykantami", w których role wcielą się ubrani w stroje z epoki aktorzy teatru Wielkiego i Jaracza w Łodzi. O pełnych godzinach przy dorożce prezentowana będzie muzyka Wojciecha Kilara z filmu Andrzeja Wajdy nakręconego (w przeważającej części w regionie łódzkim) na podstawie powieści Reymonta.Gabinet Władysława Stanisława Reymonta w Pałacu Poznańskich w Łodzi. / Fot. Krzysztof Krzak

Obchody Roku Reymonta w województwie łódzkim będą kontynuowane również w przyszły weekend. w sobotę, 13 maja, Łódzki Dom Kultury przy ulicy Traugutta 18, organizuje quiz wiedzy o Reymoncie. Znajomość życiorysu i twórczości pisarza będzie można sprawdzić w rywalizacji drużynowej, udział w niej wezmą m.in. samorządowcy, etnografowie czy pracownicy łódzkiego lotniska, które nosi imię autora "Komediantki". O godz. 15 odbędzie się spotkanie z Ryszardem Bonisławskim, autorem książki "Śladami Reymonta po ziemi łódzkiej". Następnie o godz. 16 w mieszczącym się w ŁDK Kinie W łódzkim pałacu Scheiblera, gdzie dzisiaj mieści się Muzeum Kinmatografii, kręcono 'Ziemię obiecaną'. / Fot. Krzysztof KrzakSzpulka rozpocznie się maraton filmowy. Najpierw widzowie obejrzą ekranizację powieści "Ziemia obiecana", a potem serial "Chłopi" wyreżyserowany przez Jana Rybkowskiego. Bilety na pokazy filmowe można nabyć za symboliczną złotówkę.

W niedzielę, 14 maja, w Pasażu Schillera w godz. 14 -17 przewidziano atrakcje dla całej rodziny: zabawy dla dzieci, wspólne czytanie "Ziemi obiecanej" z udziałem aktorów i zaproszonych gości, koncert muzyki ludowej oraz muzyki filmowej w wykonaniu kwartetu smyczkowego. W Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi można zobaczyć jedno z pierwszych wydań "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta. Te i wiele innych przedsięwzięć mają na celu przybliżenie twórczości polskiego noblisty i odkrycie jego związków z regionem łódzkim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tylko pozazdrościć mieszkańcom Łodzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W życiu, jak w pociągu – każdy chciał by przejechać na gapę."

Wiedział co mówi. Nie kto inny jak on sam wyłudził duże odszkodowanie od, nomen omen, kolei, za rzekomo 12 złamanych żeber.

W związku z tym jego słowa:

" życie nie daje nam tego co chcemy, tylko to, co ma dla nas."

Można odczytać jako zażalenie do losu, że nie otrzymał jeszcze więcej ;)
Poza tym to truizm, raczej niezbyt wysokich lotów.


" Prawda nie ma Ojczyzny, przeto bywa traktowana jak włóczęga."

Całkiem słusznie. Ciekawe zatem w jaki sposób my sami, w ojczyznie, odnośnie Reymonta i jego twórczości, odbiegliśmy od niewygodnej prawdy..?


Tak czy owak, Ziemia Obiecana genialna jest i już.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka myśli naszego pisarza:
Prawda nie ma Ojczyzny, przeto bywa traktowana jak włóczęga.
Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.
W życiu, jak w pociągu – każdy chciał by przejechać na gapę.
Życie nie daje nam tego co chcemy, tylko to, co ma dla nas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.