Facebook Google+ Twitter

Obchody Roku Reymonta w Łódzkiem

W miniony piątek, 5 maja 2017 roku, obok łódzkiego pomnika Kuferka Reymonta przy ulicy Piotrkowskiej 135 zainaugurowano obchody Roku Reymonta w województwie łódzkim. W niedzielę odbędą się 150. urodziny pisarza.

'Reymont na kuferku' - pomnik przy ulicy Piotrkowskiej 135 w Łodzi. / Fot. Polimerek/WikipediaWładysław Stanisław Reymont (właściwie: Rejment), laureat literackiej nagrody Nobla należy do najbardziej znanych twórców związanych z regionem łódzkim. Urodził się 7 maja 1867 roku w Kobielach Wielkich koło Radomska. Dzieciństwo spędził w podłódzkim Tuszynie; był także związany ze Rzgowem, Piotrkowem Trybunalskim i Lipcami (dziś Reymontowskimi), gdzie umieścił akcję powieści "Chłopi", za którą w 1924 roku otrzymał najwyższe literackie wyróżnienie.

W 150. rocznicę urodzin autora najbardziej "łódzkiej" powieści, jaką jest "Ziemia obiecana", po głównej ulicy miasta w godzinach 13 - 17 jeździć będzie dorożka z "łódzkimi fabrykantami", w których role wcielą się ubrani w stroje z epoki aktorzy teatru Wielkiego i Jaracza w Łodzi. O pełnych godzinach przy dorożce prezentowana będzie muzyka Wojciecha Kilara z filmu Andrzeja Wajdy nakręconego (w przeważającej części w regionie łódzkim) na podstawie powieści Reymonta.Gabinet Władysława Stanisława Reymonta w Pałacu Poznańskich w Łodzi. / Fot. Krzysztof Krzak

Obchody Roku Reymonta w województwie łódzkim będą kontynuowane również w przyszły weekend. w sobotę, 13 maja, Łódzki Dom Kultury przy ulicy Traugutta 18, organizuje quiz wiedzy o Reymoncie. Znajomość życiorysu i twórczości pisarza będzie można sprawdzić w rywalizacji drużynowej, udział w niej wezmą m.in. samorządowcy, etnografowie czy pracownicy łódzkiego lotniska, które nosi imię autora "Komediantki". O godz. 15 odbędzie się spotkanie z Ryszardem Bonisławskim, autorem książki "Śladami Reymonta po ziemi łódzkiej". Następnie o godz. 16 w mieszczącym się w ŁDK Kinie W łódzkim pałacu Scheiblera, gdzie dzisiaj mieści się Muzeum Kinmatografii, kręcono 'Ziemię obiecaną'. / Fot. Krzysztof KrzakSzpulka rozpocznie się maraton filmowy. Najpierw widzowie obejrzą ekranizację powieści "Ziemia obiecana", a potem serial "Chłopi" wyreżyserowany przez Jana Rybkowskiego. Bilety na pokazy filmowe można nabyć za symboliczną złotówkę.

W niedzielę, 14 maja, w Pasażu Schillera w godz. 14 -17 przewidziano atrakcje dla całej rodziny: zabawy dla dzieci, wspólne czytanie "Ziemi obiecanej" z udziałem aktorów i zaproszonych gości, koncert muzyki ludowej oraz muzyki filmowej w wykonaniu kwartetu smyczkowego. W Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi można zobaczyć jedno z pierwszych wydań "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta. Te i wiele innych przedsięwzięć mają na celu przybliżenie twórczości polskiego noblisty i odkrycie jego związków z regionem łódzkim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tylko pozazdrościć mieszkańcom Łodzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W życiu, jak w pociągu – każdy chciał by przejechać na gapę."

Wiedział co mówi. Nie kto inny jak on sam wyłudził duże odszkodowanie od, nomen omen, kolei, za rzekomo 12 złamanych żeber.

W związku z tym jego słowa:

" życie nie daje nam tego co chcemy, tylko to, co ma dla nas."

Można odczytać jako zażalenie do losu, że nie otrzymał jeszcze więcej ;)
Poza tym to truizm, raczej niezbyt wysokich lotów.


" Prawda nie ma Ojczyzny, przeto bywa traktowana jak włóczęga."

Całkiem słusznie. Ciekawe zatem w jaki sposób my sami, w ojczyznie, odnośnie Reymonta i jego twórczości, odbiegliśmy od niewygodnej prawdy..?


Tak czy owak, Ziemia Obiecana genialna jest i już.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka myśli naszego pisarza:
Prawda nie ma Ojczyzny, przeto bywa traktowana jak włóczęga.
Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.
W życiu, jak w pociągu – każdy chciał by przejechać na gapę.
Życie nie daje nam tego co chcemy, tylko to, co ma dla nas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.