Facebook Google+ Twitter

Obchody siedemdziesiątej rocznicy "zbrodni zgierskiej"

W Zgierzu, w poniedziałek, 19 marca 2012 r. zostanie otwarta wystawa poświęcona "zbrodni zgierskiej" dokonanej przez niemieckiego okupanta, a 20 marca uroczystości i konferencja.

Jak podała Marzena Sobczyk Kumosińska, asystent prasowy łódzkiego oddziału IPN, w poniedziałek, 19 marca 2012 r. w Muzeum Miasta Zgierza przy ul. gen. J.H. Dąbrowskiego o godz. 17 odbędzie się otwarcie wystawy "Zbrodnie niemieckie na ziemi łódzkiej w czasie II wojny światowej". "Zbrodnia zgierska", dokonana przez niemieckiego okupanta miała miejsce siedemdziesiąt lat temu, 20 marca 1942 r. Wówczas niemieckie władze okupacyjne rozstrzelały stu Polaków w centrum Zgierza, na Placu Stodół (obecnie Plac Stu Straconych). Był to odwet za zabicie przez żołnierza podziemia - Józefa Mierzyńskiego - dwóch gestapowców. Okupant zmusił okoliczną ludność do oglądania przebiegu masowej egzekucji. Rozstrzelanych pochowano w Lesie Lućmierskim.

Następnego dnia, we wtorek, 20 marca 2012 r. przewidziana jest oficjalna część uroczystości rocznicowej. Rozpocznie się o godz. 9 mszą św. w zgierskim kościele p.w. Chrystusa Króla, później zostaną zorganizowane spotkania rocznicowe mieszkańców na Placu Stu Straconych przy udziale Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, a także przy mogile Stu Straconych i Pomniku Ofiar w Lesie Lućmierskim. Po południu, w tutejszym urzędzie miasta, zaplanowana jest na godz.14 konferencja popularnonaukowa „Bestialstwo, jakiego nie znała historia...". Patronat nad obchodami sprawują dr Iwona Małgorzata Wieczorek, Prezydent Miasta Zgierza, Marek Drużka, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Robert Starzyński, dyrektor Muzeum Miasta Zgierza.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.