Facebook Google+ Twitter

Obchody Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą

  • Ab Cd
  • Data dodania: 2009-04-26 22:39

Już po raz ósmy w historii obchodzony był Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W tym roku za miejsce uroczystości obrano Sankt Petersburg.

Młodzi Polonusi w Domu Polskim. / Fot. Natalia KalicińskaObchody rozpoczęły się w piątek 24 kwietnia. Wieczorem do Domu Polskiego w Sankt Petersburgu przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych nie tylko z Rosji, ale i z innych krajów, np. Finlandii czy Norwegii. Zebranych gości przywitała wicekonsul Anna Dembowska, zajmująca się sprawami Polonii; głos zabrał także obecny na sali Maciej Płażyński, poseł na Sejm RP i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Uroczystość uświetniły występy polonijnych zespołów folklorystycznych, takich jak "Polanie", "Gaik" i "Newska Fala".Występy artystyczne w Domu Polskim. / Fot. Natalia Kalicińska

W sobotę przedstawiciele Polonii wraz z delegacją z Polski, na czele z Marszałkiem Sejmu Bogdanem Borusewiczem, udali się na cmentarz w Lewaszowie, małej miejscowości na przedmieściach Petersburga, by tam złożyć hołd ofiarom totalitaryzmu. Wieczorem tego samego dnia w Teatrze Muzycznej Komedii miała miejsce finałowa gala Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą, podczas której to koncert dała Anna Maria Jopek.

Polska delegacja na cmentarzu w Lewaszowie. / Fot. Natalia Kalicińska- W Polsce pamiętamy o Was, Polska o swoich rodakach nie zapomina - mówił podczas gali Marszałek Borusewicz. - Fakt, że odbywamy tu Dzień Polaka świadczy o tym, iż stosunki polsko-rosyjskie są stosunkami dobrymi- podkreślił. Marszałek Borusewicz składający wieniec na pomniku poświęconym pamięci ofiar totalitaryzmu. / Fot. Natalia Kalicińska

Uroczystości z okazji Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą zakończyły się dziś wspólną modlitwą w kościele św. Stanisława w Petersburgu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) Za relację z ważnego wydarzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.