Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2337 miejsce

Obchody święta Łucji w kopalni soli w Wieliczce

Brytyjsko-Polska Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie pod kierownictwem Agnieszki Libry, przy udziale korpusu dyplomatycznego, Kopalni Soli Wieliczka, zorganizowała uroczyste spotkanie przy kolędach dla członków i sympatyków.

Baner zaproszenia i spotkania / Fot. ze zbiorów organizatora Co kraj, to obyczaj. przed świętami Bożego Zaproszenie, śpiewnik / Fot. ze zbiorów organizatoraNarodzenia i Nowego Roku w Skandynawii, Niemczech, a od dłuższego czasu w Polsce, 13 grudnia obchodzi się „dzień świętej Łucji", nazywany też „świętem światła”.

W tym dniu dziewczynki w długich białych sukienkach uczestniczą w procesji. Prowadząca orszak ma na głowie koronę, pozostałe uczestniczki niosą lampki.

Kult świętej Łucji wywodzi się z Syrakuz we Włoszech. Łucja za to, że nie wyrzekła się wiary, została ścięta mieczem w wieku 23 lat. Po ogłoszeniu, że została świętą, dzień jej urodzin i ścięcia obchodzony jest jako „święto światła”. Z Włoch obchody przywędrowały do Niemiec, a następnie do Orszak świętej Łucji / Fot. Fot.Henryk Czechowski Skandynawii i innych państw.

Uroczystości zaczynają się w godzinach popołudniowych procesją dziewcząt zestaw kolęd spiewanych na spotkaniu / Fot. ze zbiorów organizatora, adorujących z zapalonym światłem Chrystusa. W tym czasie na sali panuje ciemność. Po procesji i odśpiewaniu kolęd następuje wspólne spożywanie kolacji, składającej się głównie z ryb, sałatek.

Natomiast w Polsce tego dnia zazwyczaj rozpoczynają się przygotowania do Wigilii i świąt Bożego Narodzenia. Według ludowych wierzeń nieprzestrzeganie tego terminu i nieobchodzenie święta światła może wywołać niezgodę w rodzinie.

Szczególnie górale podhalańscy z Małopolski uważają, że na święto Łucji na Członek Zarządu Kopalni Marcin Andrukowicz, Dyrektor BPCC Kraków Agnieszka Libura, Członek Zarządu Kopalni Jakub Czerwiński / Fot. Fot.Henryk Czechowski wschodzie już przestaje ubywać dnia, a tylko na zachodzie do 21 grudnia jeszcze skraca się dzień.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Tadeuszu ! Bardzo dziękuje za wsparcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oby Święta Łucja tak dobra była
I do poprawy życia Wam się przyczyniła.
Cieszę się jak ludzie znajdują coś, co ich łączy we wspólnotę, wokół czego się gromadzą - niezależnie od poglądów. Brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.