Facebook Google+ Twitter

Obchody Święta Niepodległości w Polsce

  • Źródło: Echo Miasta
  • Data dodania: 2006-11-11 15:22

Co roku, 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Data przekazania Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną zwierzchnictwa nad podległymi jej wojskami jest symbolicznym początkiem istnienia II Rzeczypospolitej.

fot. AKPASymbolicznym, ponieważ granice i podstawy ustrojowe młodego państwa polskiego ukształtowały się ostatecznie w 1921 roku.

– Na rzecz odradzającej się Polski działało wiele osób nierzadko reprezentujących odmienne poglądy i orientacje ideowe – przypomniał, podczas corocznych obchodów Święta Niepodległości pod warszawskim Grobem Nieznanego Żołnierza, prezydent Lech Kaczyński.

W całym kraju trwają uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 88 lat, upamiętniające trud, poświęcenie i oddanie sprawie niepodległości wielu Polaków.

Posłuchaj jak przebiegały uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Z organizacji oficjalnych uroczystości zrezygnowały między innymi Włoszakowice w Wielkopolsce. W mieście organizowana jest parada, na której spotkać możemy samego marszałka Piłsudskiego oraz inne postaci historyczne związane z miastem i regionem.

Zdaniem wójta Włoszakowic, Stanisława Waligóry, Święto Niepodległości to czas radosny, a barwne i kolorowe obchody upamiętniające 11 listopada, są o wiele atrakcyjniejsze dla mieszkańców.


Słowa wójta Waligory zdaje się potwierdzać atmosfera święta w Gdańsku, w którym po raz czwarty odbyła się Parada Niepodległości. Gdańszczanie podobnie jak mieszkańcy Włoszakowic mogli obejrzeć pochód historycznych postaci związanych z historią Polski. Ulicami Gdańska przejechały zabytkowe pojazdy i zaprzęgi konne, a chętni mogli podziwiać przygotowany przez pasjonatów historii spektakl - “Wypędzenie Krzyżaków z Gdańska”.


 Juszczenko życzy Polakom zgody i pokoju

Zgody, pokoju i rozwoju - takieżyczenia przesłał Polakom i prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zokazji Święta Niepodległości prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

– Dzięki aktywnemu poparciu Polski Ukraina z sukcesemrealizuje niezmienną politykę integracji europejskiej i euroatlantyckiej – czytamy w przekazanym dziś liście.

Juszczenko podkreślił, że – Polska, która swego czasu przeprowadziła skomplikowane reformy polityczno-gospodarcze (...), jest autorytetem oraz stabilnym partnerem Ukrainy.

Ukraiński prezydent wyraził także przekonanie, że polsko-ukraińskie partnerstwo strategiczne (...) jest gwarancją rozwoju obu narodów na drodze postępu społecznego i gospodarczego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.11.2006 15:29

Wreszcie i my doczekaliśmy swojego listopada. To niedocenione święto. Wyobraźcie sobie 1918 rok - Polska jak Feniks z popiołów.
To piękne, Polska znowu na mapach świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.