Facebook Google+ Twitter

Obchody w Gdańsku: Dzisiaj cała Polska jest na Westerplatte

Współautorzy: Paweł Adamiak

Uroczystościami przy Pomniku Obrońców Wybrzeża o godzinie 4.40 nad ranem rozpoczęły się obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Hołd poległym oddali żołnierze, kombatanci, prezydent oraz premier.

Uroczystości pod pomnikiem / Fot. Paweł Adamiak1 września 1939 roku o godzinie 4.48 wystrzałem z okrętu Schleswig Holstein rozpoczął się największy konflikt zbrojny w dziejach świata. Dokładnie 70 lat później na Westerplatte rozpoczęły się uroczystości rocznicowe.

W porannych uroczystościach udział wzięli między innymi prezydent RP Lech Kaczyński, premier Donald Tusk oraz członkowie jego rządu, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz żołnierze i żyjący uczestnicy tamtych wydarzeń. Pod pomnikiem zebrali się też harcerze, mieszkańcy Gdańska oraz turyści.

Pokaz na pomniku


Po oficjalnym przywitaniu gości, na Pomniku Obrońców Wybrzeża wyświetlona została multimedialna projekcja przybliżająca zebranym atmosferę jaka panowała w 1939 roku, przed wybuchem wojny - żądania terytorialne Adolfa Hitlera wobec kolejnych państw europejskich.

Następnie Mirosław Baka odczytał fragmenty pamiętników z dnia 30 i 31 sierpnia 1939 roku autorstwa kpt. Franciszka Dąbrowskiego, zastępcy dowódcy obrony Westerplatte, w których pisał on o wpłynięciu okrętu Schleswig Holstein do portu w Gdańsku.

Salwa honorowa  / Fot. Paweł Adamiak- W tej chwili cała Polska jest na Westerplatte - mówił w przemówieniu inaugurującym obchody Paweł Adamowicz. Prezydent Gdańska przypomniał słowa ministra spraw zagranicznych Józefa Becka: "Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja skrwawiona w wojnach na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor".

- Polska jako pierwszy kraj na świecie stanęła w obronie wolności europy. Jesteśmy szczęśliwi, że żyją jeszcze obrońcy Westerplatte - dodał Paweł Adamowicz. Prezydent Gdańska zaznaczył też, że spotkanie przywódców Polski, Niemiec i Rosji, które odbędzie się o godzinie 15.00 będzie spotkaniem historycznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

My pracowaliśmy w Centrum Prasowym od godziny 23.00 w poniedziałek !! Bez przerwy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak wcześnie raczej bym nie wstał... :D 5+ za relację ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra relacja :) +++++

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst. Szkoda że nie mogłem być na Westerplatte dziś rano..

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.09.2009 07:53

Świetny artykuł. Czytając kolejne akapity gęsia skórka pojawia mi się na ciele :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.