Facebook Google+ Twitter

Obchody „Wujka” bez „Solidarności”

Wszystko wskazuje na to, że 30. rocznica pacyfikacji w kopalni „Wujek” odbędzie się bez delegacji władz „Solidarności”. Powód: brak zaproszenia górników na uroczystości upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych.

Katowicka kopalnia węgla kamiennego "Wujek" / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/KWK_Wujek_krzyz.jpgZ inicjatywą napisania listu do przewodniczącego NZSS Solidarność Janusza Śniadka wystąpił Stanisław Płatek - przewodniczący Komitetu Strajkowego kopalni "Wujek" w grudniu 1981 r., a obecnie członek Społecznego Komitetu Pamięci Górników.

Z żalem przyznaje, że żaden z uczestników strajków katowickiej kopalni nie został zaproszony na zjazd z okazji 30. rocznicy powstania związku, a uroczystości był zmuszony oglądać w telewizji. Podkreślił również fakt, że to właśnie górnicy z „Wujka” walczyli w interesie Solidarności.

Płatek dziwi się, że Komitet Krajowy na uroczystości sierpniowe zaprasza osoby, które z „S” związały się dopiero 1989 r., a dzisiaj reprezentują PiS. Przewodniczący KS „Wujek” zapowiedział także, że na obchody 30. rocznicy Pacyfikacji KWK „Wujek” nie zaprosi stoczniowców.

Śniadek: jest mi przykro

Przewodniczący Komisji Krajowej Janusz Śniadek oświadczył, że listy osób zaproszone na obchody przygotowywały poszczególne regiony, a nie Komisja Krajowa. Oświadczył, że jest mu przykro z zaistniałej sytuacji i czuje się zgorszony tym, że uczestnicy strajku w kopalni „Wujek” nie zostali zaproszeni na zjazd.

Nie mieliśmy wskazówek, żeby zapraszać osoby szczególnie zasłużone czy represjonowane - powiedział zastępca przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej "S" Bogdan Biś .

Janusz Śniadek zaznaczył, że napisze list do górników, w którym zawrze przeprosiny i wyjaśnienia. Jeśli organizatorzy uroczystości powiedzą bardzo wyraźnie, że sobie mojej obecności nie życzą, to będzie to dla mnie problem - przyznał. Dodał, że ma nadzieje, że dojdzie do porozumienia pomiędzy górnikowi a „S”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

irek szkop
 • irek szkop
 • 13.09.2010 20:04

Pan Śniadek jako przewodniczący powinien mieć leprzą pamięć i obycie towarzyskie,czyżby zapomniał kto za niego nadstawiał pleców i kto na niego głosował?Formuła związku w takim stanie jak teraz jest już na wyczerpaniu.Solidarność powina zlikwidować swoje struktury na terenie zakładów pracy,składki powinny być opłacane przez członków na zasadzie wpłaty na konto a nie jak teraz ściągalności z wypłaty.W tej chwili część członków płaci na zasadzie "przyzwyczajenia" nie mając żadnego wpływu na związek.Pan Śniadek i jego władze zapomniały że to związek poprzez swoje władze jest dla członków a nie na odwrót.

Komentarz został ukrytyrozwiń
patriota1
 • patriota1
 • 13.09.2010 19:58

przecież komuś zależy na tym aby skłócić działaczy solidarności, nie ma jedności to nie ma prawdziwej opozycji! obudźcie się ludziska! a wałęsa już dawno sprzeniewieżył się ideom solidarności, oddając władzę komunistom! /jaruzelskiemu/

Komentarz został ukrytyrozwiń
tomas1965
 • tomas1965
 • 13.09.2010 19:31

Najważniejszy jest jest Jarosław bez niego każde święto nie ma sensu, może udałoby się wrzucić go do szybu przy okazji...

Komentarz został ukrytyrozwiń
patriota pl
 • patriota pl
 • 13.09.2010 19:11

Przepraszam nie na temat. gdzie jest słńce Peru

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 13.09.2010 18:07

powinno być:przeniesienia sztandaru...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 13.09.2010 18:06

Nie pozostaje nic innego, jak wystosować apel do Lecha Wałęsy, aby rozpoczął historyczny proces zakończenia ruchu SOLIDARNOŚĆ i przenieść sztandar do muzeum.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.