Facebook Google+ Twitter

Obchodziliśmy światowy dzień FAS

FAS to alkoholowy zespół płodowy. Na świecie rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.

Część lekarzy opiekujących się ciężarnymi kobietami dopuszcza możliwość wypicia przez nie lampki wina przed snem. Jednak najnowsze badania wskazują wyraźnie, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może być przyczyną zaburzeń rozwoju płodu i oddziaływać na rozwój już urodzonego dziecka.

Nawet najmniejsza ilość alkoholu jest ryzykowna dla płoduFAS jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się w życiu dziecka jako zestaw niektórych lub wszystkich z następujących objawów: mała waga urodzeniowa, zaburzenia odżywiania się, nadwrażliwość na bodźce, opóźnienie umysłowe, dysfunkcje mózgu, trudności w uczeniu się, zaburzenia uwagi, obniżenie poziomu intelektualnego, trudności w akceptowaniu norm społecznych, wady serca, do śmierci włącznie.

Amerykański Institute of Medicine w 1996 roku wydał nawet opinię, że picie alkoholu w ciąży jest bardziej szkodliwe dla płodu niż zażywanie narkotyków takich jak marihuana, heroina czy kokaina. Głównym skutkiem oddziaływania alkoholu na płód jest zahamowanie prawidłowego rozwoju kory mózgowej. Badania wskazują wyraźnie, że po upływie niecałej godziny od spożycia alkoholu jego stężenie we krwi płodu jest takie samo, jak we krwi matki. Statystyka jest bezlitosna - kobiety pijące alkohol w ciąży są istotnie bardziej narażone na samoistne poronienie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca lekarzom informowanie ciężarnych pacjentek o tym ryzyku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Widuje dzieci z FAS w ośrodku wczesnej interwencji i naprawde to nie jest miłe uczucie, kiedy mam świadomość, że można było tego uniknąć. Dzieci przy swoich zaburzeniach maja dodatkowo specyficzny małpkowaty wygląd i są bardzo drobne. Ale chcę podkreślić, że dziecko z FAS może urodzić również kobieta która nie naduzywała alkoholu będąc w ciąży, lub wręcz w ogóle nie uzywała będąc juz świadomą swego stanu. Niekiedy wystarczy, ze kobieta napije się wina, kiedy komórki sa we wstępnej fazie podziału... niestety tak też się zdarza. Wszystko zależy od organizmu, więc ważne jest tez w pełni świadome i planowane maciezynstwo. Dzisiaj to raczej rzadkość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to była moda na margarynę, potem masło. Raz kawa szkodliwa raz nie. Teraz a alkoholem hece. Jeden nurt uważa homos. za chorych, inny za niezwykłych, ale chyba żaden za "w normie". Co rusz ktoś coś wymyśla w każdym temacie. Życie jest ciekawsze... Czekamy na kolejnego Freuda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałem na myśli Picie przez duże P i patologia jest tu sprawą wtórną, bo nie zawsze jest ono (Picie) widoczne dla innych, choć może sięgać dna... Wszystko (no, może prawie wszystko) jest dla Ludzi, tylko trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć STOP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

emgieka: moja mama pije wino, a na czas ciązy przestała, za to tatę z papierosami na dwór wygoniła. Problemem jest patologia, ktora uczy ludzi bierności, takie osoby najczęściej nie widzą potrzeby pójścia do lekarza, bo lekarz kojarzy im się z państwem, a państwo z ich własnym bezrobociem, lub niskimi zarobkami. To oczywiście skarajny przykład, ale dobrze obrazujący. To smutne, że niewinne dzieci nie tylko skazane sa na choroby, ale nawet jeżeli urodza się zdrowe, to żadko mają sznase w zyciu na coś więcej niż rodzina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, prawda jest brutalna: jak ktoś pił, to i będzie pił oraz jak ktoś palił, to i dalej będzie palił - nikt, ani nic tego nie zmieni, żaden apel, żadna prośba, groźba, czy.. artykuł. Niestety, człowiek jest zbyt słaby. Ktoś powie, że są wyjątki. Oczywiście, ale, jak zwykle, wyjątki potwierdzają reguły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam niejasne przeczucie, że ciężarne pijące alkohol nie tylko nie czytają takich sensownych artukułów, ale też nie mają okazji dowiedzieć się od lekarza o zagrożeniu, ponieważ najzwyczajniej w świecie do niego nie chodzą :( Ich pierwszy kontakt z ginekologiem ma miejsce na prodówce :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.