Facebook Google+ Twitter

Obecne trendy cen paliw w Polsce

Prognozy dotyczące tego, jak będą kształtowały się ceny paliw w Polsce budzą duże zainteresowanie. Wysokość wydatków na paliwo może mieć bowiem wpływ nie tylko na sposób dysponowania domowym budżetem, ale i na plany wakacyjne.

 / Fot. fot. sxc.hu EgilshayNiestety, z końcem kwietnia analitycy nie mają dla nas najlepszych wiadomości.

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że na temat cen paliw wypowiadali się przede wszystkim ekonomiści analizujący sytuację polityczna tych państw, które były odpowiedzialne tak za wydobycie, jak i rafinowanie ropy naftowej. Dziś coraz więcej mają do powiedzenia osoby zawodowo zajmujące się politologią, one też wydają się najbardziej kompetentne wówczas, gdy poszukujemy przyczyn ostatnich podwyżek.

Zaskoczeniem nie powinno być dla nas to, że największy wpływ na ceny paliw w Polsce wydaje się mieć kryzys polityczny na Ukrainie i to nawet pomimo tego, że państwo to nie jest potentatem tak z uwagi na wydobycie, jak i dostawy ropy naftowej. W konflikt, przynajmniej pośrednio, zaangażowana jest jednak Rosja, której zasoby ropy naftowej mają zdecydowanie większy wpływ na cenę tego surowca na całym świecie. Okazuje się przy tym, że działania strony rosyjskiej nie są wcale jedynymi, które przyczyniają się do wahań cen. Analitycy przyznają, że na rynek bardziej niż otwarty konflikt wpływają niejednoznaczne deklaracja polityczne napływające nie tylko ze Wschodu, ale i z Zachodu, w tym zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych. Wbrew oczekiwaniom wielu rynkowych graczy, konflikt nie tylko nie doczekał się pokojowego rozwiązania, ale nawet możemy mówić o jego zaostrzeniu po kontrowersyjnych decyzjach związanych z referendum na Krymie. I chociaż ekonomia zwykle stara się trzymać z dala od polityki, wiele wskazuje na to, że w tym konkretnym przypadku nie będzie to możliwe.

Jak konflikt na Krymie może wpłynąć na polskich kierowców i ich położenie? Największą szansę na sprawdzenie się mają analizy krótkoterminowe, a te mówią o tym, że w maju możemy spodziewać się kolejnych podwyżek ceny paliw. Analitycy nie doradzają jednak robienia zapasów. Przypominają, że cen nie mogą rosnąć w nieskończoność, nie sprzyja to bowiem interesom sprzedawców. Jednocześnie staje się to zachętą dla osób poszukujących rozwiązań alternatywnych takich, jak choćby instalacje gazowe montowane w samochodach, a potentaci rynku paliw wiedzą już, że konkurencja jest na tyle poważna, że nie powinno się jej ignorować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.